Predlog družinskega zakonika je vlada poslala v parlamentarno proceduro decembra 2009, pristojni odbor za delo pa pri razpravi ni dokončal niti tretjega člena, ki definira zakonsko zvezo.

Razpravo o zakoniku od predstavitve naprej zaznamujejo ostre polemike glede definicije družine in izenačevanja istospolnih partnerskih skupnosti z zakonsko zvezo moškega in ženske. Zakonik je razdelil strokovno, laično in politično javnost. Širitev koncepta družine je zlasti za opozicijo nesprejemljiva, zato pozivajo, naj se sporni členi umaknejo.

Toda tak predlog ni imel dovolj podpore niti v koaliciji. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je zato pred nekaj tedni predstavilo kompromisni predlog zakona. Po njem bi lahko istospolni pari otroka posvojili le, če bi bil eden od njiju otrokov biološki starš. Istospolni pari pa bi lahko sklenili partnersko, ne zakonsko skupnost, kot je določeno v obstoječem predlogu.

Državna sekretarka Anja Kopač Mrak je dejala, da bi ta predlog moral biti sprejemljiv tudi za opozicijo, vendar ta besedila ni prejela. Zataknilo se je tudi pri koaliciji, saj je kompromis nesprejemljiv za LDS. SD, Zares in DeSUS predlogu napovedujejo podporo, če bo zanj večina. Tej se bodo, kot kaže, približali, saj bodo predlog podprli tudi nepovezani poslanci, je za STA povedal Andrej Magajna.

O predlogu se bodo sicer vladne stranke usklajevale pred sejo odbora.

Primčeva iniciativa bo pred DZ predstavila stališča ob družinskem zakoniku

Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide bo danes popoldne nadaljeval obravnavo predloga družinskega zakonika. Neposredno pred sejo odbora, med 15.35 in 15.55, bodo o svojih stališčih pred poslopjem DZ spregovorili predstavniki Civilne iniciative za družino in pravice otrok. Na voljo bodo tudi za vprašanja medijev.

Vodja omenjene iniciative Aleš Primc v sporočilu za javnost opozarja, da se že tri tedne govori o vladnih dopolnilih na sporni predlog družinskega zakonika, vendar vlada javnosti doslej ni predstavila nikakršnega uradnega predloga. Namesto tega pa se gre zopet "skrivalnice".

Kot navaja Primc, naj bi vlada med drugim predlagala, da bi "zakonska zveza še naprej ostala skupnost žene in moža, kar je tudi ena od temeljnih zahtev Civilne iniciative za družino in pravice otrok". V slednji menijo, da bi jasno definicijo zakonske zveze morali zapisati tudi v ustavo. V nasprotnem primeru namreč po njihovem mnenju obstaja resna nevarnost, "da želi vlada s t.i. kompromisnim predlogom veliko večino državljank in državljanov prepeljati žejne čez vodo".

To bi se po njihovem lahko zgodilo na način, da bi navidez sprejeli nekatere zahteve Civilne iniciative za družino in pravice otrok, ob tem pa bi bila določila v družinskem zakoniku zapisana tako, da bi po njegovem sprejetju "ustavno sodišče ugotovilo diskriminacijo istospolnih zvez in zahtevalo popolno izenačitev zakonske zveze in istospolne zveze, vključno s posvojitvami otrok".