Kot še navaja poročilo, ki ga je pripravil visoki britanski uradnik Gus O'Donnell, se je bivša laburistična vlada, ki jo je sprva vodil Tony Blair in kasneje Gordon Brown, bala, da bi lahko škodilo britanskim interesom, če bi obtoženi Abdelbaset Ali Mohamed al Megrahi umrl v zaporu, zaradi česar si je močno želela, da bi ga čimprej izpustili, poročajo tuje tiskovne agencije.

Vendar pa O'Donnell v zaključku poročila poudarja, da ni našel nobenih dokazov, ki bi nakazovali, da je britanska vlada izvajala pritisk ali lobirala pri škotski regionalni vladi glede izpustitve al Megrahija, in da je dala Libiji jasno vedeti, da je odločitev o izpustitvi al Megrahija popolnoma v rokah oblasti na Škotskem, kjer je bil Libijec obsojen na dosmrtni zapor.

Al Megrahi je bil edini obsojenec za napad leta 1988, v katerem je umrlo 270 ljudi, večinoma Američanov, potem ko je nad škotskim Lockerbiejem eksplodiralo letalo ameriške družbe Pan Am. Al Megrahi je bil obsojen na dosmrtni zapor, a so ga škotske oblasti 20. avgusta 2009 po osmih letih izpustile iz sočutja, saj naj bi imel raka na prostati v zadnji fazi. Sprva naj bi po navedbah zdravnikov imel le še tri mesece življenja, medtem pa se je izkazalo, da je še živ in da živi v Tripoliju, kar je močno razburilo ZDA.

Premier sedanje konservativne britanske vlade David Cameron je julija lani O'Donnellu naložil ponovno preiskavo primera, potem ko je ameriškemu predsedniku Baracku Obami obljubil, da bodo dokumentacijo o primeru, kolikor jo bodo lahko, objavili v javnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Cameron se je o primeru Lockerbie pogovarjal tudi z ameriško državno sekretarko Hillary Clinton minuli konec tedna ob robu 47. varnostne konference v Münchnu, je po poročanju dpa sporočila vlada v Londonu.