Poscov posel velja za testni preizkus za tuje vlagatelje, ki razmišljajo o vstopu v Indijo, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Obseg neposrednih tujih investicij v Indiji se je lani močno zmanjšal. Po mnenju centralne banke je za to deloma kriva "okoljsko občutljiva politika", ki je vplivala na razpoloženje vlagateljev.

Leta 2010 je vrednost neposrednih tujih investicij v Indiji znašala 24 milijard dolarjev, kar je 32 odstotkov manj kot leta 2009. V istem času se je v Singapur steklo 37 milijard dolarjev naložb iz tujine, na Kitajsko pa 100 milijard dolarjev.

Poscov projekt v Indiji je naletel na proteste lokalnih prebivalcev in okoljevarstvenikov, ki se bojijo, da bo jeklarna pregnala kmete in uničila rodovitno zemljo. Po drugi strani Posco in vlada indijske države Orisa, v kateri je investicija predvidena, obljubljata, da bo temu revnemu delu države prinesel blaginjo in nova delovna mesta.

Indijski minister za okolje Jairam Ramesh je soglasje podpisal pet let po podpisu pisma o nameri, pri tem pa postavil vrsto pogojev, med njimi nadzor nad onesnaževanjem, prepoved gradnje na območjih z visoko stopnjo erozije ter prepoved industrijske dejavnosti na obalnih območjih.

Poleg tega bo moral Posco dva odstotka letnega čistega dobička nameniti za socialne programe v okolici.

"Projekti, kot je Poscov, so nedvomno izrednega gospodarskega, tehnološkega in strateškega pomena za državo. Hkrati pa je treba resno izvajati zakonodajo o okolju in gozdovih," je dejal Ramesh.