Vsaj že tri kazni in prepoved ravnanj z odpadki

Inšpektor za okolje in prostor Franc Friderich je Rematomu že leta 2009 prepovedal opravljati dejavnost v Dobrunjah ter jim izdal odločbe o prekršku. Inšpektorjeve prepovedi niso upoštevali, zato jim je inšpektorat začel pošiljati še globe, ki se vsaj že od oktobra leta 2009 kopičijo na naslovu podjetja. "Družbi Rematom je inšpektor za okolje v minulem tednu izdal sklep o dovolitvi izvršbe, v katerem mu je bila zagrožena kazen 10.000 evrov, če v roku 60 dni odpadkov ne odstrani in ne preneha z odlaganjem na lokaciji Dobrunjske ceste 36c. Glede na to, da zavezanec krši pravnomočno odločbo inšpektorata za okolje in prostor, bo na ARSO posredovan tudi predlog za odvzem potrdila za zbiranje odpadkov, ki pa jo sicer ima za drugo lokacijo v Kranju," so najnovejše povzeli na inšpektoratu za okolje in prostor. To - nalaganje ukrepov in finančna prisila ter globe za neupoštevanje odločb - pa je obenem vse, kar lahko inšpektorat stori proti podjetju, ki že dve leti krši okoljevarstvene predpise.

A to še ni vse. Delovanje podjetja, ki se ukvarja s predelavo kovin, je zelo moteče za okoliške stanovalce. "Nemogoč hrup, emisije prahu in izpušnih plinov, modrikasto črn dim, ki se širi na sosednje dvorišče in v stanovanja, ter več deset kamionov na dan, ki vozijo dva metra od hiše, so vsakdanja stalnica. Svojo dejavnost Rematom opravlja na kmetijskih zemljiščih, celo na naravni ponikalnici meteornih vod v nekdanjem sadovnjaku.

Zaradi smradu in dima zunaj ne moremo niti sušiti perila ali prezračiti stanovanja. Sadja iz svojega sadovnjaka, ki je tik ob njihovi parceli, ne uporabljamo. Zvečer in ponoči pogosto vohamo rezek vonj po kemikalijah. Mladostnica iz neposredne soseščine ima stalna akutna poslabšana alergena stanja," je stanje opisal obupan sosed Anton Jager. Povedal je, da se nemogoče stanje vleče že več kot desetletje.

"Največji onesnaževalec v ljubljanski regiji"

V spor se je vključila tudi Zveza ekoloških gibanj, kjer so preverili stanje in ugotovili, da "olje in druge kemikalije odtekajo v podtalnico, emisije ogrožajo bližnje prebivalce ter da razgradnja motornih vozil ne poteka po evropskih predpisih," je povedal predsednik Karel Lipič. Podjetje je celo opredelil kot "enega največjih onesnaževalcev okolja v ljubljanski regiji".

Z obupanimi prošnjami se je Jager obrnil že na vse mogoče inštitucije, od četrtne skupnosti, občine, inšpektorata do ministrstva, naj vendarle preverijo delovanje podjetja in ukrepajo - a doslej ni še nihče. Z direktorjem podjetja Tomažem Remcem so se sosedje že nekajkrat želeli dogovoriti, naj svojo dejavnost prestavi stran od njiv in sadovnjakov, po Jagrovih besedah je Remec tudi večkrat obljubil, da bo to storil, a do zdaj še ni.

Nazadnje je Tomaž Remec včeraj povedal: "Zavzemamo se, da bi se postopki za selitev dejavnosti na druge lokacije čim prej končali ter tako omogočili normalno poslovanje. Žal to ni odvisno samo od mene oziroma našega podjetja, saj gre za postopke, ki v tej državi pogosto trajajo dlje, kot si želimo, za kar imajo nekateri razumevanje, drugi pa ne. Vendar menim, da medijsko obravnavanje selitve ne bo pripomoglo niti podjetju niti sosedom. Vem, da zahtevamo še nekaj potrpljenja sosedov, vendar trenutno drugače ne gre." Vprašanj glede okoljskih kršitev in inšpektorjevih prepovedi Remec ni komentiral.

Selitev Rematoma je napovedal tudi ljubljanski župan Zoran Janković, a hkrati dodal, da so takšni načrti še daleč v prihodnosti. "Želimo si, da tiste dejavnosti, ki motijo bivalno okolje Ljubljančanov, preselimo na deponijo Barje, kar novi prostorski načrt omogoča," je povedal. Poleg Rematoma naj bi se na Barje preselila še Surovina in Papir Servis v Mostah, ki se ukvarja z zbiranjem in predelovanjem odpadnega papirja. "Selitev pa bo mogoča v roku dveh let od dogovorov," so še dodali na občini.