"Osebno sem bil priča pritiskom, ki jih je hrvaška vlada vršila nad BBC-jem, potem ko so aprila 2009 na njihovem radiu 4 predvajali reportažo z naslovom "Hrvaška je prežeta s kriminalom in korupcijo". Drznost hrvaške vlade v napadu na neodvisno medijsko skupino je bila brez primere," je povedal Helmer. Sicer se je to zgodilo še pod Sanaderjem, vendar se situacija ni izboljšala niti pod njegovo naslednico Jadranko Kosor, piše hrvaški portal Index.hr.

"Uredniki in novinarji še naprej delajo pod političnimi pritiski. Zabeležen je omejen napredek v preiskavah glede groženj novinarjem, ki poročajo o korupciji in organiziranem kriminalu, s častno izjemo nekega razvpitega primera umora. Težava z neodvisnostjo lokalnih medijev še naprej obstaja. Javni servis HRT se še naprej sooča z resnimi problemi upravljanja, potem ko je Programski svet v več primerih neuspešno poskušal izbrati novega glavnega urednika. To vpliva na funkcionalnost HRT. V medijski prostor se mešajo interesne skupine iz političnega in gospodarskega sektorja," citira Helmer navedbe iz letnega poročila o napredku Hrvaške, ki so ga predstavili evropskim poslancem.

"Izvedel sem, da je HRT ukinila pomembne politične in gospodarske oddaje, kot so Latinica, Poslovni klub in Otvoreno. Drugi gospodarski in politični programi, ki spodbujajo kritično mišljenje in nudijo rešitve najnovejšim gospodarskim in političnim izzivom ves čas menjajo dneve in termine predvajanja. Edini razlog za takšno obnašanje bi lahko bil poskus zmanjšanja priljubljenosti in gledanosti takšnih programov," je prepričan Helmer. "Vodstvu HRT-ja in njegovim političnim patronom priporočam da še kako upoštevajo poročila EU in neodvisnih analiz o trenutni situaciji na javni televiziji. Če se politični pritisk, ki ogroža kritično razmišljanje pred volitvami še nadaljuje, bo to ogrozilo trud Hrvaške, da izpolni kriterije za vstop v EU."