Oblasti so priznale, da je bilo v petek in danes v protestih ubitih najmanj 62 ljudi, ranjenih pa 2000, a dejansko naj bi jih bilo še mnogo več.

Turisti preplavili letališče v Kairu

Zaradi nasilnih protestov skuša egiptovsko prestolnico zapustiti na tisoče turistov, pa tudi domačinov, ki so dobesedno preplavili letališče v Kairu. Po poročanju agencije AP je najmanj 2000 potnikov prihitelo na letališče brez kakršnihkoli rezervacij in skušalo dobiti sedež na kakem letalu iz države.

Toda številne evropske letalske družbe so že odpovedale lete v Kairo, s tem pa tudi iz egiptovske prestolnice, nacionalni prevoznik pa se sooča z dolgotrajnimi zamudami, tudi zaradi policijske ure, med katero ne sme leteti. Je pa pomoč ponudil Katar, celo z brezplačnimi poleti za svoje državljane, poroča AFP.

S Palmo sicer v Egiptu trenutno letuje okoli 180 slovenskih turistov, približno še enkrat toliko pa jih bo tja odpotovalo čez nekaj dni, saj pričakujejo, da se bo situacija konec tedna umirila. Turisti, nastanjeni zunaj Kaira, po besedah Palmine predstavnice ne čutijo nobenih posebnih pritiskov.

Na ulicah tudi vojska

Medtem je vojska s tanki zaščitila vse pomembnejše turistične znamenitosti in vladne stavbe v Kairu, hkrati pa opozorila protestnike pred policijsko uro, ki se je začela ob 15. uri po srednjeevropskem času. Oblasti so policijsko uro v Kairu, Aleksandriji in Suezu podaljšale do nedelje zjutraj, a tudi to protestnikov ni prestrašilo, da ne bi še naprej zahtevali odstop predsednika Hosnija Mubaraka. Na trgu Tahrir v centru Kaira se je danes zbralo več deset tisoč ljudi.

Ponekod je prišlo tudi do spopadov, čeprav naj bi bila vojska danes precej bolj prizanesljiva, kot je bila v petek policija.

Vojska pridružena protestnikom?

Na drugi strani pa se pojavljajo tudi poročila, da se je vojska deloma že pridružila protestnikom. Tako je na omenjenem trgu Tahrir vojaška prisotnost minimalna, po poročanju ameriške tiskovne agencije AP pa se je protestnikom pridružil najmanj en poveljnik vojske, ki so ga demonstranti nosili na ramenih in skandirali gesla, naj Mubarak odstopi.

Vojska je sicer močno zastražila vse vladne stavbe in turistične znamenitosti v 18-milijonskem Kairu, vključno s piramidami, ter opozorila, da skušajo proteste izkoristiti tudi mnogi plenilci. Zanje po zatrjevanju vojske ne bo milosti, pozvala pa je tudi vse prebivalce, naj bodo previdni in naj zaščitijo sebe in državo pred plenilci.

Vmes se je oglasila tudi prepovedana opozicijska Muslimanska bratovščina in pozvala k "miroljubnemu prenosu oblasti" s tranzicijsko vlado, ki bi zamenjala Mubarakov režim in organizirala pravične volitve, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vlogo policije prevzela vojska, kmalu nova vlada

Policije sicer večinoma danes ni videti na ulicah egiptovskih mest, ampak je njihovo vlogo očitno prevzela vojska. Ali se bo ta držala navodil predsednika Mubaraka, ki zahteva, da se policijska ura spoštuje in da se protestnikom proti njegovi vladavini ne popušča, pa še ni povsem jasno.

Po nekaterih navedbah namreč vojaki ponekod, na primer v Kairu, niso sovražni do protestnikov, medtem ko so drugod brutalni. V Aleksandriji naj bi tako na protestnike streljali s pravimi naboji. Tudi Al Džazira je poročala o več mrtvih, katerih trupla so bila prerešetana s kroglami.

Mubarak je sicer ponoči z nagovorom narodu skušal pomiriti protestnike in napovedal gospodarske in družbene reforme. Očitno pa je, da to razjarjenih množic ni pomirilo, saj s protesti nadaljujejo že peti dan.

El Baradej razočaran nad Mubarakovim govorom

Znova jih je podprl tudi opozicijski voditelj Mohamed El Baradej, ki je za televizijo France 24 iz Kaira izrazil razočaranje nad Mubarakovim nočnim govorom. "Predsednik Mubarak ni dojel sporočila egiptovskega ljudstva," je dejal El Baradej, ki je pred dnevi nakazal, da je pripravljen prevzeti vajeti prehodne vlade. "Njegov govor je bil popolno razočaranje.

Protesti se bodo nadaljevali in še okrepili, dokler Mubarak ne bo padel," je dejal nekdanji generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo in Nobelov nagrajenec za mir. Hkrati je napovedal, da se bo tudi danes osebno udeležil protestov na ulicah Kaira.

Kritike z vseh strani, Izrael (zaenkrat) brez odziva

Kritike na ravnanje Mubarakovega režima sicer letijo z vsega demokratičnega sveta, od ZDA, EU, pa tudi Slovenije. Celo Iran je podprl zahteve protestnikov, medtem ko je savdski kralj Abdulah podprl Mubaraka in obsodil tiste, "ki se igrajo z varnostjo in stabilnostjo Egipta.

Zanimivo pa je, da se v Izraelu na razmere v svoji zahodni sosedi ne odzivajo. To naj bi ukazal celo sam premier Benjamin Netanjahu, v ozadju pa naj bi bila zaskrbljenost glede prihodnosti samega Izraela, če bi Mubarakov režim padel. Egipt je namreč ob Jordaniji edina država v regiji, ki je sklenila mirovni sporazum z judovsko državo.