Macerl je dejal, da trajnega imisijskega monitoringa v Lafarge Cementu oz. podatkov o kakovosti zraka, ki so ga dihali zadnjih šest do sedem let v Zasavju sploh niso dobili. Prejeli so le meritve od oktobra lani, ki so po Macerlovi oceni narejeni zelo slabo, saj manjkajo podatki o prisotnosti prašnih delcev in benzena.

Poudaril je, da Lafarge Cement, kar se tiče emisijskih vrednosti na dimniku tovarne, zavaja inšpekcijo in javnost že od leta 2002, saj v podjetju trdijo, da njihov trajni emisijski monitoring kaže, da je v tovarni vse v redu. Macerl navaja, da so zahtevali prav ta monitoring, vendar ga niso dobili.

"Dobili smo meritve trajnega emisijskega monitoringa samo od leta 2007 oz. 2008 naprej, vse ostalo za nazaj pa manjka. Na hitro smo ugotovili, da v teh meritvah manjkajo podrobne meritve za zelo dolgo obdobje. Dobili smo samo dnevne povprečne vrednosti, ključnih podatkov o pretoku plinov skozi dimnik, da bi lahko izračunali količino strupov na dan, pa ni. Imisijske meritve na dimniku so tudi več kot pomanjkljive," meni Macerl.

Zanj je tudi sporno, da je določene meritve opravil Zavod za zdravstveno varstvo Maribor. Po besedah Macerla gre za hlapčevski odnos zavoda, ki se je kazal že v preteklosti. "Ta isti človek, ki je danes predstavil meritve, je v preteklih letih zavajal javnost preko medijev. Navajal je, da v Lafarge Cementu ne zaznavajo izrednih dogodkov, čeprav jih je sam direktor cementarne priznal za več kot 200. Zavod skriva tudi podatke o imisijskih meritvah in oseba, ki je predstavila podatke, je izračunala, da je vplivno območje okrog Lafarge Cementa samo 500 metrov," je še povedal Macerl.

Predaje podatkov se je udeležil tudi okoljski minister Roko Žarnić, ki je poudaril, da so prinesli tisto, kar so obljubili 1. decembra lani. "Upam, da so tisti, ki so morali dati podatke v kuverte, res dali tisto, kar smo obljubili. Jaz podatkov nisem dal v kuverte, meritve sem samo predal," je pojasnil Žarnić.

Minister je opozoril, da se delovna skupina za izboljšanje kakovosti zunanjega zraka v Zasavju še ni sestala, sam pa ocenjuje, da je svojo domačo nalogo opravil. Po njegovem mnenju se je v Zasavju treba osredotočiti tudi na druge onesnaževalce okolja, saj so grehi tudi še kje drugje. Meritve izpustov so namreč pokazale, da so določeni rezultati zelo podobni tudi v primerih, ko Lafarge Cement ne obratuje.