Predsedniki koalicijskih strank in nekateri ministri so v minulih tednih dosegli soglasje glede razvojnih prioritet vlade, na minulem kolegiju pri premieru Borutu Pahorju pa so zgladili tudi nesoglasja v svojih vrstah, med drugim v odnosu do DeSUS.

Med drugim so se dogovorili glede zakona o nezdružljivosti poslanske in županske funkcije ter o spremembah volilne zakonodaje. Bližje so kompromisu glede zahteve Zares za odpoklic slovenskih vojakov iz Afganistana.

Po besedah vodja poslanske skupine SD Dušana Kumra so danes postavili "piko" na prioritete in od jutri naprej pa začnejo delati. Poudaril je, da so danes dosegli soglasje glede vseh dogovorjenih prioritet. Ob tem Kumer dodaja, da morajo predlogi zakonov čim prej v parlament. Povedal je tudi, da bo vlada o pogodbi s Patrio odločala prihodnji teden.

O formalnem sodelovanju nepovezanih poslancev s koalicijo se bo, tako Kumer, dogovoril premier Borut Pahor. O nezdružljivosti poslanskih funkcij z županskimi pa po njegovih besedah vodje poslanskih skupin niso soglasni, zato bo "zakon prišel v parlament in bomo o njem glasovali".

Vodja poslancev Zares Franco Juri je po sestanku potrdil, da so se koalicijski partnerji poenotili glede prioritet in da so določili tudi časovnice in nosilce teh prioritet. Tudi pri političnih vprašanjih je koalicija po njegovih besedah prišla dlje kot doslej. Ob tem je pojasnil, da bodo tudi nepovezani poslanci v prihodnje povabljeni na razširjeni kolegij.

Po njegovih besedah so koalicijski partnerji izpostavili potrebo, da pri vseh nadaljnjih zakonodajnih postopkih, ki zadevajo delovna razmerja in pravice delavcev, dosežejo dogovor s socialnimi partnerji. Enotnost so dosegli tudi pri dokumentu, ki kot prioritete navaja finančno disciplino, boj proti gospodarskemu kriminalu in izboljšanje razmer glede delovne zakonodaje, prav tako pa tudi pri ključnih političnih vprašanjih, kot je na primer nezdružljivost funkcij. Odprli pa so tudi razpravo o volilni zakonodaji.

Juri se je dotaknil tudi skorajšnje kampanje pred morebitnim referendumom o pokojninski reformi. Poudaril je, da morajo državljanom prikazati tudi plati reforme, ki doslej niso bile izpostavljene. Kot je dejal, pa referendum ne izključuje nadaljnjih pogovorov s socialnimi partnerji pri vseh drugih zakonodajah, ki zadevajo delovna razmerja in status delavcev.

Tudi v DeSUS prioritete vlade enotno podpirajo, je zagotovil prvak stranke Karl Erjavec. Koalicijske partnerje je sicer vnovič opozoril, da bančni krč uničuje slovensko gospodarstvo in bi zato morala država spodbujati uprave podjetij, v katerih ima svoj delež, naj servisirajo pozitivne projekte.

Glede nepovezanih poslancev pa Erjavec ne vidi težave, če ti glasujejo za predloge vlade. Dejstvo pa je, da ne bodo podpisali koalicijskega sporazuma, temveč bo šlo za neko drugo obliko sodelovanja, je dejal.

Tehnično sodelovanje koalicije z nepovezanimi poslanci naj bi bilo videti tako, "da bodo povabljeni na srečanja širšega vrha koalicije, medtem ko na sestankih kolegija pri premieru in vodij poslanskih skupin ne morejo imeti enakega položaja kot stranka v koaliciji".

Vodja poslancev LDS Borut Sajovic je današnji posvet ocenil kot "najbolj konstruktiven in konkreten vrh koalicije, ki bo dal rezultate". Ukrepi bodo šli v parlament in bodo po njegovi oceni imeli široko in pomembno podporo.

Srečanja so se sicer udeležili tudi nekateri ministri in vsi predsedniki koalicijskih strank, ki pa z izjemo Erjavca niso dajali izjav za medije.