Škandal je izbruhnil lani, ko je jezuitska srednja šola v Berlinu Canisius Colledge pisala nekdanjim učencem, naj razkrijejo dokaze o spolnih zlorabah.

Predstavnik nemških jezuitov v Münchnu je sicer poudaril, da načrtovanih izplačil žrtvam, ki naj bi znašale okoli 5000 evrov na osebo, ne bodo označevali z besedo "odškodnina", saj trpljenje prizadetih ne bo nikoli poravnano z denarjem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nemški katoliški škofi morajo še uskladiti ločene pakete odškodnin za žrtve spolnih zlorab s strani duhovščine v župnijskih cerkvah, škofijskih šolah in drugih ustanovah. Jezuiti so polavtonomna ustanova znotraj Katoliške cerkve.

Afera s spolnimi zlorabami otrok v Katoliški cerkvi je najprej izbruhnila leta 2002 v ZDA, po objavi obsežnih poročil, ki sta leta 2009 razkrili spolne zlorabe na Irskem, pa so lani privreli na dan tudi podatki o številnih spolnih zlorabah, ki so jih duhovniki zagrešili v več drugih evropskih državah.

Med najodmevnejšimi so bili pedofilski škandali v Belgiji, Nemčiji in Veliki Britaniji, na dan pa so prišle tudi zlorabe otrok na Nizozemskem, v Avstriji, na Malti in Švedskem. Večina zlorab se je zgodila v institucijah Katoliške cerkve, kot so šole katoliških redov, sirotišnice in različni zavodi.

Hud udarec je Cerkvi zadalo razkritje dejstva, da so številni dostojanstveniki in celo najvišji cerkveni krogi za zlorabe vedeli, a so jih prikrivali, proti duhovnikom, ki so zlorabe zagrešili, pa praktično niso ukrepali. Za zlorabe naj bi vedel celo sedanji papež Benedikt XVI., ko je še pod prejšnjim papežem vodil kongregacijo za doktrino vere, a tudi on ni ukrepal.