Opozicijsko Gibanje 6. april je na spletnih socialnih omrežjih Facebook in Twitter pozvalo Egipčane, naj se tako kot v torek zberejo na osrednjem trgu Tahrir v prestolnici Kairo. K novim protestom je pozvalo le nekaj ur zatem, ko so egiptovske varnostne sile ponoči z omenjenega trga s solzivcem pregnale več tisoč protestnikov.

Na ulice Kaira so danes namestili več tisoč pripadnikov policije, ki so okrepili navzočnost na mostovih, osrednjih križiščih in trgih, kot tudi okoli osrednjih vladnih institucij in sedeža vladajoče Narodne demokratske stranke.

Kljub okrepljeni navzočnosti policije in oklepnih vozil pa se je na današnjih protestih v Kairu zbralo več kot 200 protestnikov, ki pa jih je policija razgnala s solzivcem.

Pozivi k razpustitvi parlamenta in odstopu Mubaraka

Protestniki so vnovič pozivali k razpustitvi parlamenta in odstopu predsednika Hosnija Mubaraka, uvedbi demokracije, zahtevali pa so tudi več socialne pravičnosti. Prav tako so pozvali k preiskavi smrti dveh protestnikov v Suezu v torek zvečer, ko je policija streljala na protestnike, je za dpa povedal varnostni vir. Policija je aretirala okoli 20 protestnikov, je še povedal vir.

Ameriška tiskovna agencija AP pa je poročala, da se je pred poslopjem novinarskega združenja v središču Kaira zbrala skupina več deset protestnikov in vzklikala protivladna gesla, vendar jih je policija nemudoma razgnala, nekaj od njih pa tudi aretirala.

V mestu Suez vzhodno od Kaira se je zbralo okoli tisoč jeznih demonstrantov, ki so zahtevali truplo enega od treh protestnikov, ki je umrl med torkovimi protesti, da bi ga zažgali.

Tudi v kraju Šejk Zuvejid na obmejnem območju z Gazo se je na demonstracijah danes zbralo okoli 300 protestnikov, so povedali očividci. Protesti so izbruhnili tudi v mestu Monofija severno od Kaira, so povedali predstavniki opozicijske Muslimanske bratovščine. V južnem mestu Asiut je policija po navedbah prič razgnala kakih sto protestnikov, skoraj polovico od njih pa tudi aretirala.

Po navedbah egiptovskih varnostnih predstavnikov, ki niso želeli biti imenovani, so od torka po vsej državi aretirali 860 protestnikov. V Kairu so prijeli skoraj 600 ljudi, preostale pa v Aleksandriji in drugih mestih po državi, je še poročala AP. Varnostni viri so ob tem namignili, da vseh prijetih protestnikov ne nameravajo predati tožilcem, pač pa bi lahko nekatere od njih po zaslišanju izpustili.

EU se je že odzvala

Na dogajanje v Egiptu se je že odzvala Evropska unija, ki je sporočila, da v Bruslju pozorno spremlja demonstracije, ki potekajo v Kairu, in vidijo v njih željo številnih Egipčanov, ki je odraz dogodkov v Tuniziji. "Oblasti bi morale prisluhniti zahtevam ljudi," je v Bruslju danes dejala tiskovna predstavnica visoke zunanje predstavnice EU Maja Kocijančič.

Egiptovske oblasti je EU še pozvala, naj spoštujejo pravico državljanov do mirnih demonstracij in prisluhnejo "legitimni želji" po izboljšanju njihovega življenjskega standarda. ZDA pa so vlado Hosnija Mubaraka pozvale, naj se na proteste odzove mirno, še poroča dpa.

Na protivladnih protestih, ki so v torek izbruhnili v okoli 16 mestih po vsem Egiptu, so doslej umrli štirje ljudje - trije protestniki in policist. Šlo je za ene največjih protestov v Egiptu, odkar je Mubarak pred skoraj 30 leti prevzel oblast

V Egiptu še vedno vre

Dan po protivladnih protestih v Egiptu, v katerih so bili ubiti trije ljudje, je egiptovska opozicijska skupina Gibanje 6. april danes pozvala k novim demonstracijam. Egiptovsko notranje ministrstvo pa je proteste prepovedalo in posvarilo, da bodo morlai vsi morebitni protestniki odgovarjati pred sodiščem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Nadaljevali bomo, kar smo začeli 25. januarja. Šli bomo na ulice in zahtevali pravico do življenja, svobodo in dostojanstvo," je Gibanje 6. april med drugim zapisalo v pozivu k protestom. Na spletnih socialnih mrežah Facebook in Twitter skupina poziva ljudi, naj se tako kot v torek zberejo na osrednjem kairskem trgu Tahrir, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Gibanje je k novim protestom pozvalo le nekaj ur zatem, ko so egiptovske varnostne sile ponoči z omenjenega trga s solzivcem pregnale več tisoč protestnikov.

Kmalu zatem je egiptovsko notranje ministrstvo proteste prepovedalo. "Dovoljena niso nobena provokativna dejanja, protesti, pohodi ali demonstracije," je v sporočilu poudarilo ministrstvo. Vsem, ki se bodo udeležili protestov, pa so zagrozili, da bodo morali odgovarjati pred sodiščem. Po navedbah nemške tiskovne agencije dpa v Kairu sicer danes veljajo poostreni varnostni ukrepi.

Ulice egiptovske prestolnice je v torek zasedlo na tisoče ljudi, ki so po zgledu tunizijskega upora zahtevali gospodarske in politične reforme. Protestnikom je uspelo prodreti skozi policijske blokade, prišlo je tudi do spopadov, v katerih so bili v torek ubiti policist in dva protestnika, okoli 250 ljudi pa je bilo ranjenih. Protesti so potekali tudi v drugih egiptovskih mestih.

Egiptovske oblasti so sporočile, da je poškodbam danes podlegel še en protestnik, s čimer se je število smrtnih žrtev največjih demonstracij v Egiptu v zadnjih letih povzpelo na štiri. Šlo naj bi za 45-letnika, ki ga je med protesti v Suezu neki policist ustrelil v trebuh. Policija je sicer po poročanju AFP uporabljala gumijaste naboje.

V spopadih, ki so izbruhnili med protesti, je bilo po najnovejših podatkih egiptovskih oblasti aretiranih okoli 200 protestnikov. Oblasti sicer napovedujejo, da bodo po pregledu video posnetkov protestov najverjetneje aretirale še več ljudi.