Takšno odločitev oz. znesek je v ponedeljek potrdil tudi nadzorni svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) na svoji izredni seji. RTVS bo zaradi omenjenega obračuna beležila izpad prihodkov v višini 4,9 milijona evrov.

Zato bo RTVS za zagotavljanje likvidnosti po besedah generalnega direktorja zavoda Marka Fillija najel premostitveno posojilo, ki bo zagotovilo tekoče poslovanje zavoda. Vodstvo RTVS bo tudi proučilo vse pravne možnosti, ki bi javnemu zavodu omogočile, da dobi povrnjen izpad, so zapisali v sporočilu za javnost.

Zaplet glede višine januarskega RTV prispevka je nastal, ko so na RTVS na položnice za januarski prispevek zapisali znesek v višini 12 evrov, čeprav je novela zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2011 in 2012, ki določa višino prispevka pri 12 evrih, začela veljati 22. januarja.

Po veljavnem zakonu o RTVS RTV prispevek znaša 11 evrov. Na vlogo za zvišanje prispevka je vlada nato zvišala prispevek na 12 evrov, določanje višine prispevka pa se je preneslo v zakon o izvrševanju proračunov.

Zakon o izvrševanju proračunov za leti 2011 in 2012 določbe o višini prispevka ni vseboval, saj je bil sprejet novi zakon o RTVS, ki je določitev višine prispevka ponovno sistemsko uredil znotraj zakona, ki ureja javno radiotelevizijo.

Vodstvo RTVS je na januarski novinarski konferenci pozvalo zavezance k plačilu januarskega prispevka, pri čemer so obljubili, da bodo poračun za mesec januar opravili pri določanju februarskega zneska prispevka.

Ob tem pa so izpostavili svoje stališče, da obstaja zakonska podlaga za izdajo in posredovanje računov zavezancem za plačilo RTV prispevka, to je zakon o RTVS, pri čemer so se pojavila različna pravna tolmačenja o višini obračunanega rtv prispevka za januar 2011.

Zaradi vladne odločitve po zvišanju RTV prispevka na 12 evrov, je civilna iniciativa za pravno državo vložila pobudo za začetek postopka za razpis referenduma. Pobuda ni uspela, ker vlagatelji niso zbrali dovolj veljavnih podpisov.