Omenjena komisija je 10. januarja direktorju Sove Sebastjanu Selanu že predlagala, naj "sanira škodo" oziroma iz dokumentov, ki so jih 4. oktobra lani označili za zaupne, te oznake odstrani. Po njihovem naj bi šlo za kršitev zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva, saj naj bi Sova ovirala dostop do arhivskega gradiva nekdanje Službe državne varnosti (SDV). Kot je znano, do arhivov SDV ni mogel dostopati novinar Igor Omerza. Selan oznake tajno iz dokumentov ni umaknil.

Zato so člani komisije na nujni seji, ki so jo zahtevali poslanci SDS, SLS in SNS, sprejeli tudi sklep, da arhivsko gradivo tajnih služb nekdanje SFRJ še vedno ni dostopno javnosti, kar ni v skladu z zakonom. In ker se to gradivo še vedno hrani v prostorih Sove, so sprejeli tudi sklep, da se vladi predlaga, naj v pol leta gradivo preseli v prostore Arhiva RS, v tem času pa se možnosti vpogleda ne sme onemogočati.

Vlada se je odzvala tako, da je pripravila predlog novele zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki ga bo poslala državnemu zboru v sprejem po nujnem postopku. Spremembe je 20. januarja predstavila ministrica za kulturo Majda Širca, nanašajo pa se tudi na zadržanje določenega arhivskega gradiva.

Kot je povedala ministrica, je Sova vlado opozorila, da vsi podatki, ki so nastali pred 17. majem 1990, ne smejo biti dostopni javnosti, kot predvideva obstoječi zakon. V SDS so na drugi strani prepričani, da je v "zgodbo" preko Sveta za nacionalno varnost vpletena tudi politika.