Kot je dejal, se Evropska unija trenutno sooča z resnimi izzivi, tako od znotraj kot iz globalnega okolja. Njen razvoj so v zadnjem desetletju še posebej zaznamovale uspešna širitev na vzhod, okrepitev "institucionalnega optimizma" ter lizbonska pogodba, ki se v nasprotju s pričakovanji ni izkazala za uspešno. Türk je še menil, da moramo za soočanje z izzivi previdno oceniti razmere in ne smemo podleči "modnemu čustvu evropesimizma".

Pri določanju prednostnih nalog v svoji zunanji politiki mora unija po mnenju slovenskega predsednika večji poudarek dati hierarhiji geopolitičnih prioritet ter razviti "realistično in pošteno politiko na področju človekovih pravic", tako doma kot v svetu. Türk je predlagal tri zunanjepolitične prioritete: sodelovanje z državami Vzhodnega partnerstva in Rusijo, širitev na Zahodni Balkan in Turčijo ter liberalizacijo vizumskega režima.

EU mora po mnenju slovenskega predsednika tudi uspešno premagati krizo evra, ki je razgalila njene slabosti. Kot je poudaril Türk, je za prihodnost unije ključno, kako bo zdaj delovala na področju financ. Med nalogami, ki še čakajo povezavo, pa je izpostavil vzpostavitev pogojev za večjo gospodarsko rast, med katerimi je dokončanje enotnega trga. Moč gospodarskega, finančnega in socialnega sistema unije je namreč po njegovem mnenju ključna, da bi imela EU v svetu pomembnejšo vlogo.

Možnost, da bi EU postala globalni igralec v svetu, po Türkovih besedah "ni iluzorna", vendar mora unija, da bi to dosegla, dokazati, da je sposobna "spremeniti krizo v priložnost". Nujno je vodstvo, ki ga morajo prevzeti institucije v Bruslju, pa tudi države članice. "Sodelujmo za okrepitev vodstva, da se bomo odzvali na potrebe našega časa," je s pozivom sklenil predavanje.

Slovenski predsednik je sicer danes najprej položil venec k spomeniku neznanemu vojaku na rimskem trgu Piazza Venezia, nato pa se je skupaj s soprogo Barbaro Miklič Türk sešel z županom Rima Giovannijem Alemannom in njegovo soprogo Isabello Rauti.

Slovenski predsednik ima danes na programu tudi srečanje z italijanskim premierom Silviom Berlusconijem, ob zaključku drugega dne obiska pa se bo slovenski predsedniški par skupaj z italijanskim predsednikom Giorgiom Napolitanom in njegovo soprogo Clio drevi udeležil koncerta pevskega zbora Carmina Slovenica.

Prvi državniški obisk v Italiji, ki ga je začel v ponedeljek, bo predsednik Türk sklenil v sredo v Milanu.