Zaverovana v svoji odločitvi

Radićeva je ocenila, da je šlo pri predlogu novele zakona o varstvu potrošnikov za napačno razumevanje evropske direktive in zahtev evropske komisije: "Evropska komisija sicer že vse od leta 2004 zahteva uskladitev z direktivo, ki pa se tiče garancij za stvarne napake, in ne vključuje odprave obvezne garancije za brezhibno delovanje blaga. Problem je v tem, da v evropski komisiji ne razumejo instituta obvezne garancije, ki je slovenski unikum, zato bo treba iti v Bruselj in ta nesporazum razrešiti."

Ministrica je pojasnila, da se je za razrešitev Vrtačnika in Burgarjeve odločila, ker se je novela sprejemala mimo nje in je zanjo izvedela iz medijev. "Odgovornost nosita direktor direktorata za notranji trg in direktorica urada za varstvo potrošnikov, zato bom vladi predlagala njuni razrešitvi. Čas je, da v državni upravi prevzamejo svoj del odgovornosti tudi tisti, ki so odgovorni za strokovno pripravo gradiv."

Čeprav se je zadnje dni spraševala, ali je šlo v ozadju odprave obvezne garancije za pritisk trgovcev ali celo za poskus diskreditacije vlade, pa je po pogovoru z Vrtačnikom in Burgarjevo "dobila občutek, da sta bila tako preveč strokovno zaverovana v svojo rešitev". Pojasnila je, da Vrtačnik in Burgarjeva ostajata na ministrstvu, saj jima pogodba o zaposlitvi omogoča istovrstno zaposlitev kot pred nastopom funkcije.

Radićeva: Moj odstop ni potreben

Odstop je včeraj ponudil tudi državni sekretar na ministrstvu Viljem Pšeničny, ki je med ministričino novembrsko odsotnostjo na gospodarskem obisku v Rusiji podpisal ključne odločitve, a ga Radićeva ni sprejela, saj menda ni vedel, da z gradivom ni bila seznanjena. Ker se odgovorna čuti tudi sama, je več dni razmišljala tudi o svojem odstopu, vendar se je na koncu odločila, da to ni potrebno.

Radićeva bo vladi predlagala tudi ukinitev urada za varstvo potrošnikov. Ministrstvo za gospodarstvo bo ohranilo pristojnost za pripravo zakonov, nadzor nad njihovim izvajanjem in prekrškovnimi postopki, vse druge aktivnosti, vključno z ozaveščanjem javnosti, pa namerava prek javnega razpisa prepustiti nevladnim potrošniškim organizacijam. "Ni nobenega razloga, da teh aktivnosti ne bi vsaj tako dobro ali še bolje izvajale nevladne organizacije," je dejala Radićeva, ki pričakuje, da se bodo z ukinitvijo urada zmanjšali tudi stroški na ministrstvu.

Ministrica je napovedala, da bo sklicala sestanek z vsemi potrošniškimi organizacijami in da bo skupaj z njimi pripravila nov predlog novele. Ob tem je zagotovila, da ta ne bo omejeval ali zmanjševal sedanjih pravic potrošnikov.