Papež je v govoru prek 170 veleposlanikom poudaril, da je verska svoboda prva med človekovimi pravicami. Ob tem je izpostavil nedavne napade na krščanske manjšine v Egiptu, Iraku in Nigeriji in tamkajšnje vlade pozval k sprejetju učinkovitih ukrepov za zaščito verskih manjšin. Pakistanske oblasti je Benedikt XVI. pozval k odpravi zakonov, ki za razžalitve islamske vere predvidevajo smrtno kazen. Po njegovih ocenah so takšne zakonske določbe zgolj pretveza za napade na pripadnike krščanske veroizpovedi.

Zakon je predmet vročih razprav tako v Pakistanu kot v mednarodni skupnosti, odkar so kristjanko Asio Bibi, mater petih otrok, zaradi neprimernih izjav na račun preroka Mohameda obsodili na obešanje. Papež je pakistanske oblasti pozval, naj Asio Bibi, ki čaka na usmrtitev, izpustijo.

Papež se je obrnil tudi na voditelje na Arabskem polotoku in jih pozval, naj kristjanom omogočijo gradnjo cerkva, kitajske voditelje pa, naj kristjanom omogočijo polno avtonomijo pri njihovem organiziranju. Odnosi med Vatikanom in Kitajsko so se v zadnjih mesecih zaostrili, saj Sveti sedež zahteva pravico do imenovanja škofov.

Kritik je bila deležna tudi stara celina. Papež je opozoril, da so krščanske vrednote ogrožene tudi v Evropi in sicer zaradi obveznega izobraževanja o spolnosti in državljanski vzgoji, ki promovira laične vrednote. Papeževe besede se nanašajo na nov predmet o državljanski vzgoji v Španiji, ki promovira liberalne vrednote, obsega pa tudi vprašanja o homoseksualnosti, ločitvah in splavu. Obvezno izobraževanje o državljanski vzgoji je Španija uvedla leta 2007, kritiki pa so ga označili kot protikrščanskega.