Pred dnevi je v javnost prišla fotografija, na kateri naj bi bil po kitajskih vojaških virih, ki so jih navajali japonski mediji, prvi kitajski nevidni lovec. Šlo naj bi za prototip, ki je bil preizkušen minuli teden na jugozahodu Kitajske.

Kot navaja AFP, strokovnjaki pravijo, da bo J-20 tekmec ameriškemu lovcu F-22, ki je sedaj edini na svetu operativen nevidni lovec prihodnje generacije. Vendar pa naj se to ne bi zgodilo kmalu, ampak konec desetletja.

Washington zaradi razvoja kitajskega nevidnega lovca ni zaskrbljen, saj meni, da bo Peking potreboval še leta, preden bo dejansko operativen.

Tajvan, ki se že 60 let boji napada Pekinga, je že leta 2007 skušal od ZDA kupiti 66 lovcev F-16 C/D, a Washington dogovora še ni potrdil, po oceni poznavalcev zato, ker ne želi razjeziti Pekinga. Kitajska sicer odločno nasprotuje prodaji orožja Tajvanu, ki ga smatra za svoje ozemlje.

Nekaj dni pred prihodom ameriškega obrambnega ministra Roberta Gatesa na Kitajsko pa je danes kitajski državni časnik Global Times v uvodniku zapisal, da bo imel Peking dovolj močno vojsko, da bo lahko tekmoval z ZDA.

"Ne glede na to, ali je res, da je Kitajska razvila nova orožja, bo imela dolgoročno prvorazredno orožje, ki lahko tekmuje z ameriškim vojaškim strojem," je zapisal časnik. ZDA pa je obtožil, da "očitno niso pripravljene obravnavati Kitajske kot velesile". "Ne morejo sprejeti dejstva, da bo Kitajska slej ali prej imela prvorazredno vojsko," še piše v uvodniku tega nacionalističnega dnevnika.

Gates bo na Kitajsko prispel v nedeljo, da bi zgladil odnose med državama leto dni po tem, ko je Peking prekinil vojaške vezi z Washington v znak protesta zaradi ameriške prodaje orožja Tajvanu.

Kitajska je sicer dolgo svoj vojaški razvoj označevala kot obrambne narave, vendar pa kitajski visoki vojaški predstavniki v zadnjem času vse bolj poudarjajo prizadevanja za oblikovanje močne vojske.