Kot je zapisano v vladnem gradivu, želi vlada z reorganizacijo policije na regijski ravni prerazporediti kadrovske zmogljivosti, ki bodo prilagojene varnostni problematiki, ter uravnotežiti organiziranost policije na regijski ravni. Tako se bodo povečale operativne zmogljivosti policije in bo zagotovljena večja učinkovitost dela.

Bistvo predlagane reorganizacije je združevanje in racionalizacija administrativnih funkcij treh parov policijskih uprav, in sicer PU Slovenj Gradec in PU Celje, PU Krško in PU Novo Mesto ter PU Postojna in PU Koper. Gre za naloge vodenja in podpore vodenju, razporejanja enot na terenu, usmerjanja, koordinacije in nadzora delovanja lokalnih enot ter logistične podpore, pojasnjujejo na Ukomu.

Število zaposlenih bo prilagojeno obsegu dela

Policija bo število zaposlenih na delovnih mestih, ki opravljajo navedene funkcije, prilagodila obsegu dela, višek zaposlenih pa prerazporedila v operativne enote na regijski in lokalni ravni. V nadaljevanju bo zmanjšano število tovrstnih delovnih mest tudi na drugih policijskih upravah.

Sklep DS, da sta policijska sindikata šele iz medijev dobila informacijo o ukinjanju policijskih uprav, po mnenju vlade temelji na napačnih dejstvih, saj je 19. oktobra 2010 potekal prvi sestanek delovne skupine za izvedbo omenjenega projekta, na katerem so sodelovali tudi direktorji prej omenjenih policijskih uprav.

"Projekt v ničemer ne prejudicira morebitne bodoče pokrajinske ureditve v Sloveniji, v celoti neutemeljen pa je tudi očitek, da sta notranje ministrstvo in Generalna policijska uprava prestopila meje strokovnega in posegla v sfero političnega odločanja," so prepričani v vladi.

Regionalizacija države kot sprememba v sistemu teritorialne delitve politične oblasti ni povezana s teritorialno organiziranostjo slovenske policije, so še navedli.

O zakonu o prostovoljstvu

Vlada je danes sprejela tudi mnenje k predlogu zakona o prostovoljstvu. Glede tega zakona meni, da je njegov namen izboljšati stanje prostovoljstva v Sloveniji ter hkrati priznati njegov pomen za izboljšanje kakovosti življenja posameznikov in družbenih skupin ter za razvoj solidarne, humane in enakopravne družbe, so še zapisali v Ukomu.

Državni svetniki so namreč 8. decembra lani potrdili sklep, ki nasprotuje ukinjanju policijskih uprav v Slovenj Gradcu, Postojni in Kopru. Na seji so dali tudi pozitivno mnenje k predlogu zakona o prostovoljstvu.