Na dan, ko Rimskokatoliška cerkev slavi svetovni dan miru, je papež v novoletni maši v baziliki svetega Petra pozval k spoštovanju verske svobode in k strpnosti.

"Človeštvo ne sme dovoliti, da bi se navadili na diskriminacijo, krivice in versko nestrpnost, ki danes še posebej prizadene kristjane," je sporočil papež v pridigi. "To je težka naloga, za katero besede ne zadoščajo," je dodal in poudaril, da je potreben stalen in konkreten angažma tistih na oblasti.

Kristjane pa je pozval, naj se ne predajo malodušju in zastraševanju, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

V poslanici ob svetovnem dnevu miru, ki jo je objavil 16. decembra, pa je papež poudaril, da so kristjani danes tista verska skupnost, ki doživlja največ preganjanj zaradi svoje vere. Poudaril je še, da verska svoboda ni obrobna človekova pravica, pač pa sodi med temeljne človekove pravice in je bistvena prvina pravne države.

Poudaril je tudi pomen medverskega dialoga za sodelovanje vseh verskih skupnosti pri iskanju in utrjevanju miru. V globaliziranem svetu in družbi, ki je vedno bolj etnično in kulturno pluralna, velike religije ne bi smele biti problem, temveč opora za edinost in slogo, je še menil.

Mubarak po napadu na kristjane poziva k enotnosti

Egipt je ob prehodu v novo leto zaznamovalo nasilje. V bombnem napadu na neko koptsko cerkev v Aleksandriji je le malo po polnoči umrlo 21 ljudi, 79 jih je bilo ranjenih. Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je zaradi krvavega napada kristjane in muslimane v državi pozval k enotnosti.

Po podatkih egiptovskega notranjega ministrstva je napad izvedel samomorilski napadalec, pripravili pa naj bi ga "tuji elementi", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Odgovornosti za napad ni za zdaj prevzel še nihče, je pa v preteklosti teroristična mreža Al Kaida zagrozila kristjanom ter pozvala h kaznovanju koptov, ker naj bi koptska cerkev proti njuni volji zadrževala dve soprogi duhovnikov, ki sta prestopili v islam.

Mubarak je po krvavem napadu "otroke Egipta - kopte in muslimane" pozval, naj strnejo vrste in se zoperstavijo silam terorizma in tistim, ki želijo spodkopati njihovo varnost, stabilnost in enotnost.

Napad je egiptovske kristjane zelo razjezil. Ti so se danes spopadli s policijo, ki je postavila kordon okoli napadene cerkve. Vzklikali so tudi gesla proti Mubarakovemu režimu, saj naj bi kopte preganjal zaradi njihovega političnega prepričanja.

Kopti predstavljajo okoli 10 odstotkov prebivalstva v 80-milijonskem Egiptu. Pripadniki te krščanske manjšine se pogosto pritožujejo, da so žrtve diskriminacije in sektaških napadov.