Kakih 5000 prebivalcev otoka Kiritimatija, ki pripada otočju Kiribati, je v novo leto vstopilo ob 11. uri po srednjeevropskem času. Kiribati namreč ležijo onkraj datumske meje, zato se tam najprej začne novo leto, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kakih 100.000 prebivalcev Kiribatija na jugu Tihega oceana v novo leto sicer ni vstopilo enotno. Otočje se namreč razteza v treh časovnih pasovih, tako da so novemu letu naprej nazdravili na skrajnem vzhodu otočja.

Petnajst minut kasneje so novemu letu nazdravili na novozelandskih otokih Chatham, nato pa tudi v mestih po Novi Zelandiji, med drugim v največjem Aucklandu, kjer so pripravili velik ognjemet.

Ob 12. uri po srednjeevropskem času so novo leto praznovali tudi na Tongi, dve uri kasneje pa je ognjemet zadonel tudi v avstralskem Sydneyju. Sledila bodo druga mesta v Aziji, Evropi in ZDA. Kot zadnji, 24 ur po Kiribatiju, bodo v novo leto vstopili prebivalci Havajev.

V sydneyjskem pristanišču se je zbralo okoli 1,5 milijona ljudi, ki so občudovali ognjemet z znamenitega Pristaniškega mostu (Harbour Bridge). Šlo naj bi za najdražji ognjemet na svetu, za katerega so porabili pet milijonov dolarjev. Najbolj navdušenih 6000 ljudi se je že 24 ur pred ognjemetom postavilo ob obrežju, da bi imeli čim boljši razgled.

V Taipeju na Tajvanu, kjer bodo obeležili začetek leta 100 po tajvanskem koledarju, bodo vstop v novo leto proslavili z najdražjim ognjemetom doslej, ki bo stal 60 milijonov tajvanskih dolarjev (1,5 milijona evrov), poroča francoska tiskovna agencija AFP. V Taipeiju bodo sicer ob najvišjem nebotičniku pripravili ognjemet, ki bo izrisal podobo zmaja.

Čeprav je za Kitajce lunarno novo leto pomembnejše od tistega, ki ga obeležuje Zahod, naj bi se v enem od nakupovalnih središč v Pekingu na odštevanju zadnjih sekund starega leta zbralo več tisoč ljudi, medtem ko na prireditvi spuščanja zmajev v središču Šanghaja pričakujejo 7000 ljudi.

V vietnamski prestolnici Hanoi, kjer prav tako tradicionalno praznujejo lunarno novo leto, bodo letos prvič uradno pripravili uradno odštevanje ob novem letu po zahodnem vzoru. Ob jezeru Hoan Kiem v Hanoiju naj bi se po pričakovanjih opolnoči zbralo več tisoč ljudi.

Praznovanje v tajski prestolnici Bangkok se bo odvijalo pred enim od osrednjih nakupovalnih središč, kjer so v začetku leta potekali množični protivladni protesti.

V Mjanmaru pa je opozicijska voditeljica Aung San Suu Kyi, ki jo je vojaška hunta po sedmih letih letos izpustila iz hišnega pripora, svoje državljane v novem letu pozvala k skupnemu boju z novimi močmi, energijo in besedami.

Medtem ko bodo ljudje po Evropi že popili šampanjec in pospravili rakete in petarde, bodo Brazilci v Riu de Janeiru še tri ure plesali do novega leta. V New Yorku se bo to začelo v soboto ob 6. uri po srednjeevropskem času. Na ulice Times Squarea se bo po pričakovanjih zgrnilo okoli milijon ljudi, da bi pričakali tradicionalno spuščanje krogle tik pred polnočjo.