Razlog za to je po pojasnilih agencije sodba sodišča EU z dne 9. novembra 2010, s katero je bila na pobudo dveh pritožnikov (tujih prejemnikov subvencij) delno razveljavljena pravna podlaga za objavo informacij o upravičencih do plačil iz naslova skupne kmetijske politike.

Nekateri podatki so poniknili

V agenciji na naša vprašanja (ali je vlada spremenila svoj sklep iz leta 2003 o objavi seznama prejemnikov kmetijskih subvencij na spletnih straneh, ali so v zvezi z objavo dobivali kakšne pritožbe prejemnikov teh subvencij, kako imajo to področje urejeno druge države) niso odgovorili, s pojasnilom, da bomo te odgovore dobili od vlade. Tam pa so nam v desetih dneh zmogli pojasniti zgolj to, da se je vladni sklep (z dne 20. marca 2003) o objavi prejemnikov kmetijskih subvencij na spletnih straneh nanašal zgolj na leti 2001 in 2002, zato ne predstavlja nikakršne obveze za naprej.

Spomnimo, vlada je leta 2003 zahtevala javno objavo prejemnikov subvencij zato, ker sta pri razdeljevanju kmetijskega denarja vladala nered in nepreglednost, kasneje se je celo izkazalo, da je del podatkov o subvencijah, izplačanih pred letom 2000, poniknil. Finančno ministrstvo je leta 2003 ocenilo, da objava imena in priimka prejemnika ter vsote, ki mu je bila dodeljena, ni v nasprotju s pravico do varstva osebnih podatkov, takšna razlaga pa je veljala vse do nedavna.

S spleta umaknili tudi seznam pravnih oseb

Javna objava prejemnikov kmetijskih subvencij je v marsikateri državi povzročila revolt, saj je razkrila, da manj kot pet odstotkov evropskih "kmetov" dobi približno polovico vsega denarja. Izkazalo se je, denimo, da angleška kraljica iz bruseljske blagajne za svoje "kmetovanje" na leto iztrži pol milijona funtov, prestolonaslednik princ Charles pa nadaljnjih 130.000 funtov, zato pritožbe največjih prejemnikov sodišču EU zoper javno objavo takih informacij ne presenečajo.

Kljub omenjenemu sklepu sodišča EU pa je evropska komisija dala državam članicam možnost, da obdržijo javno objavo prejemnikov kmetijskih subvencij, kadar gre za pravne osebe. A Slovenija ne namerava upoštevati niti tega. "Ločitev prejemnikov sredstev na fizične in pravne osebe zaradi tehničnih ovir ni izvedljiva, zato je bila javna objava prejemnikov na spletnih straneh v celoti umaknjena," piše na spletni strani Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja. Toda avgusta letos, ko je bil ta seznam še dostopen, smo sami z njega zlahka izluščili pravne osebe, ki dobijo največ proračunskega denarja. S po 2,4 milijona evrov kmetijskih subvencij na leto sta daleč na prvem mestu KG Rakičan (skupina Panvita, katere predsednik uprave je bil do maja letos kmetijski minister Dejan Židan) in KG Perutnina Ptuj.