Janša je na svojem profilu socialnega omrežja Facebook zapisal, da se "pravosodna farsa v zadevi Patria nadaljuje". Kot opozarja, je tednik Mladina že avgusta objavil obtožni predlog, ki ga obtoženi še niso niti dobili, "kaj šele, da bi se lahko pred javnimi obtožbami javno zagovarjali na podlagi vpogleda v sodni spis".

Več kot mesec dni kasneje, ko je bil obtožni predlog končno na voljo, se je pričelo "mukotrpno pridobivanje sodnega spisa". Še ta postopek pa se lahko po navedbah Janše "po mili volji prekine". O tem priča dokument sodnice Barbare Klajnšek, v katerem sporoča, da dostop do sodnega spisa naenkrat ni več mogoč, saj naj bi ga posredovali višjemu sodišču, je zapisal in ob tem objavil omenjeni dopis sodnice.

Navaja tudi, da je doslej obramba lahko pridobila le kakih 15 odstotkov spisa in da je trenutno nedosegljivih še približno 9000 strani. "Zakon o kazenskem postopku na podlagi ustavne pravice do obrambe določa pravico vsakega obtoženega do vpogleda v sodni spis, ki ne sme biti nerazumno omejevana," opozarja Janša.

Glede nedostopnosti sodnega spisa je še zapisal, da ugotavlja, da bo na koncu "tudi ta manever nedvomno uporabljen za zavlačevanje". "Tranzicijsko levico je očitno ob pogledih na zadnje javnomnenjske raziskave tako strah prihodnjih volitev, da uporablja in zlorablja prav vse inštrumente, ki jih ima ali si jih nezakonito lasti," navaja Janša.

Janša je sicer v zadevi Patria obtožen sprejemanja daril za nezakonito posredovanje.

Kumer o preiskavi afere Patria: Če kdo ovira to, da se pride do resnice, je to SDS

Predlog treh poslancev, da se zasliši predsednika komisije, ki preiskuje afero Patria, Zvoneta Černača, zaradi česar ta ne more biti več član komisije, po mnenju vodje PS SDS Jožeta Tanka pomeni lustracijo SDS v komisiji. Vodja PS SD Dušan Kumer je napovedal, da bo koalicija podprla predlog, da novi predsednik komisije postane Branko Grims.

Kot je na novinarski konferenci dejal vodja poslanske skupine SDS Tanko, koalicija nima nobenih razlogov, da je predlagala zaslišanje in s tem izločitev iz komisije Černača in Roberta Hrovata (SDS), kot njegovega nadomestnega člana. Od takrat, ko je bil Černač predsednik komisije, ki je preiskovala nakup oklepnikov 6x6, se namreč po besedah Tanka ni zgodilo nič novega. Prav s slednjim argumentom so namreč trije poslanci koalicije predlagali njegovo zaslišanje.

Poslanci komisije delujejo "ponigavo"

Takšen način po besedah Tanka zato kaže, da poslanci koalicije delujejo "ponigavo". "Glede na takšno delovanje tudi na drugih področjih ni mogoče pričakovati velikih rezultatov dela te koalicije," je dejal. Dodal je, da gre pri vsem skupaj za prozorno igro, s katero se želi storiti vse, da bi se onemogočila resna parlamentarna preiskava in ugotovila politična odgovornost odgovornih.

Tanku se zdi zanimivo, da so koalicijski poslanci predlagali, da se kot pričo zasliši generalno državno tožilko Barbaro Brezigar, ki "neposredno z zadevo nima ničesar". "Nasprotno pa za pričo ne predlagajo višje državne tožilke Branke Zobec Hrastar, ki je pripravila obtožne predloge," je dejal.

Zanimivo se mu tudi zdi, da člani koalicije ne predlagajo, da komisija zasliši nekdanjega novinarja Dnevnika Roka Praprotnika: "Njegovi odgovori bi bili zagotovo zelo zanimivi, posebej ker je zdaj kot član protikorupcijske komisije zavezan k etiki in verodostojnosti," je dejal.

Tankove navedbe je v izjavi za medije po Tankovi novinarski konferenci zanikal vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer. "Če kdo ovira to, da se pride do resnice, je to SDS," je dejal. Dodal je, da je SDS nekaj podobnega storila že leta 2008, ko je na isti način predlagala zaslišanje predsednika komisije, ki je prav tako preiskovala afero Patria Milana M. Cvikla, in s tem preprečila obravnavo poročila komisije.

V komisiji gre za to, da bi zaščitili Janeza Janšo

V komisiji po njegovem mnenje ne gre več za to, "da bi se prišlo do resnice, ampak za to, da se s pritiskom na sodstvo zaščitijo nekateri ljudje, ki so v sodnih postopkih, denimo Janez Janša".

Povedal je, da se je koalicija dogovorila, da bo v četrtek podprla predlog SDS, da se za novega predsednika komisije imenuje Branka Grimsa (SDS) za njegovo nadomestno članico pa Evo Irgl (SDS).

Predlog naj bi sicer obravnavali pod tretjo točko (mandatno-volilne zadeve) izredne seje, ki se bo nadaljevala v četrtek. Še dopoldan pa se bo sestala tudi mandatno-volilna komisija DZ, ki mora predlog obravnavati, preden ta pride pred poslance, je povedal.

Da bo podprl Grimsa in Irglovo je v izjavi za STA potrdil tudi poslanec Zares Tadej Slapnik.

Zaslišali naj bi Černača in Hrovata

Parlamentarna komisija, ki preiskuje afero Patria, je na torkovi seji namreč sprejela dokazni sklep, s katerim je določila načrt svojega dela. Člani komisije iz vrst koalicije pa so nato vložili predlog za razširitev dokaznega sklepa, po katerem naj bi zaslišali tudi predsednika komisije Černača in njegovega namestnika v komisiji Hrovata.

Ker po vložitvi tega predloga omenjena poslanca več ne moreta biti člana komisije, so poslanci SDS v torek predlagali razširitev dnevnega reda izredne seje DZ s točko, v okviru katere bi DZ imenoval novega člana in namestnika člana komisije iz vrst SDS.