Peterle je skupaj z Andrejem Bajukom in Janezom Janšo odklonil sodelovanje v častnem odboru, ki se je v ponedeljek prvič sestal in bo pod častnim predsedstvom predsednika republike Danila Türka v prihodnjem letu dni bdel nad proslavljanjem obletnic, vezanih na osamosvojitev. Kot razlog za nesodelovanje je Peterle navedel projekt šolskega ministrstva Stisni roko v pest!, ki združuje 20. obletnico osamosvojitve in 70. obletnico ustanovitve Osvobodilne fronte (OF).

Peterle je za STA poudaril, da ne gre za razprtije, ampak za načelno stališče o tem, kaj lahko kot narod praznujemo. OF, spominja, je komunistična partija instrumentalizirala za prevzem oblasti in ima tako delež pri vzpostavitvi nedemokratičnega režima kot tudi pri medvojnih in povojnih pobojih.

Glede predsednika republike, ki je nesodelovanje nekdanjih predsednikov vlad obžaloval, pa bi Peterle pričakoval, "da bi zastavil ves svoj moralni in politični vpliv za to, da se ne vračamo od proslave do proslave kar naprej k istim temam". Kot namreč ugotavlja, nam nekateri še vedno skušajo vsiljevati pogled na zgodovino, ki ga je uveljavila partija. Premik pa lahko po njegovem mnenju dosežemo samo na podlagi resnicoljubnega odnosa do preteklosti.

V ponedeljek se je na odklon sodelovanja pri delu častnega odbora odzvala tudi predsednica LDS Katarina Kresal. Poudarila je, da osamosvojitev ne sme postati točka delitve. "Politične stranke imamo različna mnenja o številnih dnevnopolitičnih temah, vendar naj vsaj proslavljanje odločitve za našo neodvisnost in samostojnost (p)ostane simbol enotnosti naroda," je zapisala.

Četrtkove državne proslave v Cankarjevem domu se bo Peterle udeležil, a dodaja, da je v preteklosti s kakšne proslave že odšel, če na njej ni bilo nič "proslavnega". "Če bo proslava v duhu osamosvojitve, potem bom z veseljem ostal do konca," napoveduje.

Še pred državno proslavo pa se bo Peterle udeležil ustanovnega zbora in slavnostne akademije združenja Veterani slovenske osamosvojitve. Ob tem poudarja, da je njihova pravica, da kot akterji takratnega dogajanja skupaj s simpatizerji s pristnim spominom in prešerno praznujejo osamosvojitvene dogodke.

Niso pa dogodka zasnovali kot alternativne prireditve, "proslava, ki je v duhu osamosvojitve, ne more biti alternativna proslava".

Peterle se je dotaknil tudi možnosti "razčiščevalnega" srečanja s predsednico NSi Ljudmilo Novak. Sam ocenjuje, da je problem v tem, da je doslej vse, o čemer so se tudi zaupno pogovarjali, prišlo v javnost, kar pa ni koristilo stranki.

Evropski poslanec pri tem poudarja, da je dogovor o tem, kako okrepiti krščansko demokracijo, potreben, niso pa potrebni javni pozivi. "Do pogovora bo prišlo, ko bodo zagotovljene verodostojne osnove za to," je dodal.