Nezakonito bivanje sta tujcem omogočila s ponarejanjem pogodb o zaposlitvi, s katerimi sta zanje pridobila delovno dovoljenje, na kranjski upravni enoti pa dovoljenje za začasno prebivanje, čeprav se je po besedah vodje kranjskih kriminalistov Boštjana Lindava v preiskavi pokazalo, da 161 tujcev uradno nikoli ni opravljalo dela v Sloveniji.

Čeprav na kranjski policijski upravi dopuščajo možnost, da so tujci delali na črno, sumijo, da je šlo za pretvezo za prihod na Schengensko območje, nakar so se tujci neznano kam razšli. Preiskovalna sodnica je zoper oba osumljenca odredila pripor ter sodno pridržanje, policisti pa so proti njima vložili kazensko ovadbo zaradi petih kaznivih dejanj prepovedanega prehoda meje ali ozemlja države, 161 kaznivih dejanj ponarejanja listin ter 310 kaznivih dejanj overitve lažne vsebine.

O pridobljeni protipravni koristi policisti po besedah Lindava še nimajo dokazov, iz podobnih primerov v preteklosti pa jim je znano, da je za tovrstno uslugo potrebno odšteti približno 2000 evrov na osebo. S preiskavo bodo policisti nadaljevali, pričakujejo pa, da bodo dokazali še več kaznivih dejanj, saj naj bi po njihovih podatkih po tej poti v Slovenijo prišlo približno 400 tujcev.