Evropski poslanec Jelko Kacin (Alde/LDS), nadomestni član v parlamentarnem odboru za zaposlovanje in socialne zadeve, je menil, da gre pri Muri za šolski primer utemeljene potrebe za črpanje tega sklada v korist nekdanjih delavcev, in izrazil prepričanje, da je v Sloveniji takih primerov še veliko več. "To je prvi, na žalost pa tudi še vedno zadnji primer iz Slovenije, ker vlada še vedno ni zaprosila na primer ne za Prevent in ne za Vegrad," je poudaril poslanec. Po njegovih besedah je slovenska vlada z vlogo čakala predolgo. Opozoril je tudi, da vlada v proračunu za prihodnje leto nima rezerviranih sredstev za 35-odstotno soudeležbo pri pomoči, zato je črpanje teh sredstev pod velikim vprašajem.

Po mnenju Zorana Thalerja (S&D/SD) gre pri pomoči, ki jo je danes odobril Evropski parlament, za vsoto, ki bo vsaj delno omilila posledice položaja v Prekmurju. Poslanec je pozval vlado, naj preveri možnosti tudi za ostale primere, kot so Vegrad, Prevent in drugi. Sklad za prilagoditev globalizaciji je po njegovih besedah dokaz, da potrebujemo evropski proračun in da Evropski parlament, ki vztraja pri povečevanju vloge EU, misli prav na to.

Zver: Od 500 milijonov porabili le četrtino

Milan Zver (EPP/SDS) je poudaril, da gre za denar, namenjen delavcem, ne podjetju ali poslovanju in dodal, da se bodo morali v ukrepe vključiti tudi socialni partnerji. "Od 500 milijonov evrov, kolikor jih je na voljo v globalizacijskem skladu, smo porabili manj kot četrtino, in to ni dobro," je opozoril in dodal, da bi evropska podjetja in evropski delavci potrebovali več pomoči ravno zdaj, ko je velika kriza.

"In očitno so bile države članice premalo učinkovite in premalo prizadevne pri črpanju tovrstnih sredstev," je še dejal. Po njegovem mnenju bi tudi Slovenija lahko sredstva iz tega sklada dobila za še kako podjetje, saj je upravičena za pomoči za vsako podjetje, v katerem je službo izgubilo več kot 500 delavcev.

Peterle: Pri Muri se poznajo vplivi globalizacije

Lojze Peterle (EPP/NSi) je izrazil prepričanje, da je bila podpora parlamenta upravičena, saj se pri Muri poznajo močni vplivi globalizacije. Menil je še, da bi bil to tovrstne pomoči upravičen še kdo, ki se mu je "zaradi globalizacije zgodila huda ura". Med takšnimi podjetji je omenil Prevent in Vegrad, kjer gre sicer po njegovem mnenju "za drugačne zgodbe", a je do neke mere tudi globalizacija opravila svoje.

"Vesela sem, da smo danes v Evropskem parlamentu odobrili pomoč delavkam in delavcem Mure. Tako jim bomo v skladu z evropskim načelom solidarnosti pomagali, da se kar najhitreje izvijejo iz enega najtežjih obdobij, ki lahko doleti posameznika, ko ostane brez službe in brez finančnih virov za preživljanje družine," pa je po glasovanju poudarila Evropska poslanka Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS).

Ob tem je izrazila obžalovanje, da Slovenija v svojih predlogih ni pripravila ukrepov, ki bi se posebej osredotočili na povečanje zaposlitvenih možnosti za delavce brez osnovnošolske izobrazbe in tiste z dolgotrajnimi zdravstvenimi težavami. "Slovenska vlada bi morala uvesti tudi ukrepe, ki bi nezaposlenim delavcem omogočili pridobivanje višje izobrazbe," je še poudarila poslanka.