S tem so se izpolnili pogoji za razpis mednarodne tiralice zoper Sanaderja.

Postopek za razpis tiralice naj bi bil sicer pri koncu, je v oddaji Otvoreno na hrvaški nacionalni televiziji dejal tiskovni predstavnik hrvaškega ministrstva za notranje zadeve Krunoslav Borovec.

Pričakujemo lahko, da bo tiralica razpisana v vsakem trenutku in da bo poslana vsem članicam Interpola, je dejal Borovec.

Po poročanju TV Slovenija naj bi sicer Sanader poklical enega izmed hrvaških odvetnikov in mu zagotovil, da ni na begu. Na Hrvaško naj bi se vrnil v treh dneh, je po poročanju televizije Sanader zagotovil odvetniku.

Ivo Sanader je pristal v Londonu, verjetno bo letel naprej v ZDA

Bivši hrvaški premier Ivo Sanader, ki je danes zapustil Hrvaško, je zvečer iz Ljubljane priletel na londonsko letališče Stansted, poroča Hrvaška televizija (HTV). Dodali so, da bivši predsednik HDZ verjetno namerava nadaljevati potovanje v ZDA. Sicer pa so poudarili, da so ga nazadnje videli na mejnem prehodu Obrežje.

Bivši hrvaški premier Ivo Sanader, ki je danes zapustil Hrvaško, je zvečer iz Ljubljane priletel na londonsko letališče Stansted, poroč Hrvaška televizija (HTV). Dodali so, da bivši predsednik HDZ verjetno namerava nadaljevati potovanje v ZDA. Sicer pa so poudarili, da so ga nazadnje videli na mejnem prehodu Obrežje.

Kosorjeva: Vsak je nedolžen, dokler mu ne dokažejo nasprotno

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je poudarila, da je policija ravnala v skladu z zakonom in dodala, da je vsak nedolžen, dokler mu s pravnomočno sodbo ne dokažejo nasprotno. "Absolutno zavračam kakršnakoli namigovanja in ugibanja, da je katerakoli institucija, v tem primeru policija, storila napako," je poudarila. Po njenih besedah je notranje ministrstvo ukrepalo v skladu z zakonom.

Sanaderju so sicer danes v saboru že odvzeli imuniteto, hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) pa je nato proti njemu zahteval tudi uradno preiskavo. Od policije so zahtevali, naj ga aretirajo, od sodišča pa nalog za preiskovalni zapor. O tem bo predvidoma še nocoj odločil zagrebški preiskovalni sodnik.

Iz državnega tožilstva so še sporočili, da so se odločili za omenjene ukrepe, da bi lahko razpisali tudi mednarodno tiralico ter zahtevali izročitev Sanaderja iz države, kjer ga bodo prijeli. Hrvaški mediji napovedujejo, da bo mednarodna tiralica za Sanaderjem razpisana še danes.

V Slovenijo vstopil v spremstvu hčerke, na brniškem letališču ga ni bilo

Sanader je malo po 11. uri na mejnem prehodu Obrežje v spremstvu hčerke prečkal mejo s Slovenijo. V slovenski policiji so za STA povedali, da od hrvaške policije niso dobili zaprosila za spremljanje Sanaderja v času, ko se ta zadržuje v Sloveniji, tako da za to niso imeli nobene pravne podlage.

So pa na zaprosilo medijev skušali preveriti, ali se Sanader nahaja na letališču Brnik, kot so poročali nekateri. Na letališču so neformalno izvedeli, da Sanaderja tam ni, so za STA še povedali na slovenski policiji.

Sicer je tiskovni predstavnik hrvaške policije Krunoslav Borovec povedal, da hrvaški organi niso imeli nikakršnega povoda za aretacijo ali pridržanje Iva Sanaderja, zato ga niso ovirali pri prestopu hrvaško - slovenske meje na maloobmejnem prehodu Slovenska vas ob 11.45. Jutarnji list poroča, da je Sanader svoj dom na Kozarčevi ulici zapusil ob 10.45 uri, s svojim avtomobilom črno Opel Vectra.

Sanaderjeva Avstrijska predstavnica je za hrvaški Indeks povedala, da se Sanader ne nahaja pri njej, niti se z njim ni slišala: ''Ne vem, danes nisva govorila z Ivom Sanaderjem, je odgovorila na vprašanje hrvaških novinarjev Heidi Glück. Doda, da je za situacijo bivšega hrvaškega predsednika vlade izvedela iz medijev.

Odzivi na Sanaderjev 'pobeg': ''Tiralica za njim je lepo darilo na mednarodni dan boja proti korupciji.''

Milorad Pupovac je v saboru povedal: ''Slišali smo, da je Snader pobegnil. Če je to res, potem so to novi dokazi v preiskavi tega, kar se je dogajalo. Dosedanje izkušnje kažejo, da to ni prvič, ko Sanader beži.''

HDZjevci pa se, po poročanju hrvaških medijev, na široko izogibajo novinarjev. Index zapiše, da so edini komentarji, ki jih je od njih možno dobiti, da je ''sodstvo neodvisno telo in pravna država mora delovati.''

"Pravna država opravlja svoje delo. Tisto, kar želim in pričakujem, je, da bodo proti Sanaderju, tako kot v primeru vsakogar drugega, izvajali postopek v skladu s zakonom," je novinarjem izjavil predsednik države Ivo Josipović ob robu prireditve ob mednarodnem dnevu proti korupciji.

Na tej je bil tudi glavni državni tožilec Mladen Bajić, ki zahteve tožilstva ni želel komentirati. Hrvaški mediji sicer poročajo, da je tožilstvo zahtevalo pripor za Sanaderja, ki bo prvi hrvaški premier, za katerega tožilstvo zahteva prijetje.

Željko Jovanovič: ''Ne mednarodni dan boja proti korupciji je Bajič poslal lepo čestitko meščanom, ki dokazuje, da vertikala državnega tožilstva deluje. Upam, da se bo sedaj pokazalo to, kar že vseskozi govorim – da je vrh HDZ kriminalna organizacija, ki je ustvarila korupcijsko hobotnico, ki je pojedla tisoče delovnih mest in milijarde kun, kar končnp pomeni manjše plače in pokojnine.''

Mediji so Sanaderja povezovali z aferami o pridobivanju denarja iz državnih podjetij in ministrstev, ki naj bi končal v črnih skladih HDZ in žepih zasebnikov. Menda je ključne informacije proti Sanaderju posredoval bivši direktor hrvaške carine in blagajnik HDZ Mladen Barišić, ki je eden izmed glavnih osumljencev v primeru Fimi-Media.

Prihajajo tudi odzivi Evropske unije. Hannes Swoboda je Sanaderja pozval, naj se vrne na Hrvaško in  dokaže česa je in česa ni kriv. ''Če je nedolžen, in jaz upam da je, lahko to dokaže na sodišču.''

''Ne bojim se'' in ''Seveda se bom javil''

"Ne bojim se, da me bodo prijeli," je Sanader dejal prejšnji mesec na novinarski konferenci, ko je govoril o obtožbah medijev o njegovem sodelovanju v aferah, med katerimi so tudi tiste v državnih podjetjih Hrvaško elektrogospodarstvo (Hep) in Hrvaške avtoceste (Hac).

''Ali ste na begu in ali se boste javili državnemu tožilstvu?'' so hrvaški novinarji vprašali Sanaderja prek sporočila, poslanega na mobilni telefon. ''Sem na poti, predhodno načrtovani. In seveda se bom odzval,'' je odgovoril.

Ugotovljeno je bilo, da Sanander nima Avstrijskega državljanstva in bi moral tako zaprositi za azil.