Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči, moti starejše ljudi, bolnike, živali ter onesnažuje okolje, je na današnji novinarski konferenci dejal Janez Vidovič z Uprave uniformirane policije Generalne policijske uprave.

Statistični podatki kažejo, da se je število kršitev uporabe pirotehnike po spremembi zakonodaje aprila 2008 zmanjšalo. Vendar pa se je po besedah Vidoviča v lanski sezoni povečalo število telesnih poškodb iz deset na 23. Pri tem pa je Vidovič poudaril, da število poškodb pri otrocih že od leta 2006 naprej pada. Lani sta se zgodili le dva lažji.

Policija zato v teh dneh izvaja številne preventivne akcije z naslovom Bodi zvezda, ne meči petard, pri katerih sodelujeta tudi ministrstvo za šolstvo in šport ter Inštitut za varovanje zdravja. Otroke v osnovnih šolah učijo o varni uporabi ter o nevarnostih, ki jih petarde lahko povzročijo, še pojasnjuje Vidovič.

Poostreni nadzori pri prodaji pirotehnike

V teh dneh pa inšpektorat za notranje zadeve in tržni inšpektorat izvajata tudi poostrene nadzore nad prodajo pirotehničnih izdelkov. Pri tem Viktor Strauch iz inšpektorata za notranje zadeve vse kupce opozarja, naj bodo pri uporabi pirotehničnih izdelkov pozorni, če učinek izdelka ne bo takšen, kot je napisan v navodilu za varno uporabo tega izdelka.

Med nadzorom prodaje omenjenih izdelkov pri gospodarskih družbah in trgovcih pirotehnike na drobno so namreč pri eni gospodarski družbi odkrili nepravilnosti, povezane z varnostnimi in tehničnimi lastnostmi pirotehničnih izdelkov, zato Strauch opozarja na posebno pazljivost.

Kupci naj pirotehnične izdelke kupijo pri tistih trgovcih, ki imajo dovoljenje za prodajo teh izdelkov, svetuje Darko Gradišnik s tržnega inšpektorata. Pri tem Vidovič dodaja, da so večino telesnih poškodb povzročile ravno petarde, kupljene na črnem trgu. Tržni inšpektorat s tem namenom izvaja poostrene nadzore nad prodajo pirotehnike na črno in njenim oglaševanjem. Nadzorujejo pa tudi spletne strani, kjer se vse pogosteje ponuja take izdelke.

Zaradi prihajajočih praznikov obstaja večje tveganje tudi za vnos pirotehničnih izdelkov v potniškem prometu. Zato so cariniki decembra začeli opravljati poostren nadzor in so po besedah Davida Piščanca s Carinske uprave v prvem tednu tega meseca že zasegli 700 pirotehničnih izdelkov.
abu/tz