Revizorji so pregledali prehod na nov plačni sistem v desetih javnih zavodih in pri kar devetih našli nepravilnosti. Računsko sodišče je ugotovilo, da so od avgusta do decembra 2008 izplačali skupaj več kot 205.000 evrov preveč denarja za plače. "Če vemo, da je vseh javnih zavodov okoli 1500, lahko sklepamo oziroma ocenimo, da je bilo samo v teh petih mesecih izplačanih za okoli 30 milijonov evrov preveč denarja," pravi Igor Šoltes, predsednik računskega sodišča. Od takrat so sicer nekateri zavodi določene pomanjkljivosti že popravili in ne izplačujejo več previsokih plač, nekateri pa še ne. Tudi vlada je konec leta 2009 pregledala izplačila nekaj manj kot 8 odstotkom javnih uslužbencev. Na letni ravni odprava ugotovljenih nepravilnosti prinaša državi skoraj 3 milijone evrov.

V skladu z zakonom morajo javni uslužbenci, ki so prejemali previsoke plače, ta denar vrniti, četudi niso sami krivi za to. Virant, ki je nad ugotovitvami računskega sodišča neprijetno presenečen, sicer krivdo za nepravilnosti vidi na strani direktorjev javnih zavodov, a priznava, da bodo zaradi zakonskih določil nastradali zaposleni. Tudi Šoltes pravi, da javni zavodi morajo dobiti ta denar nazaj, najverjetneje se bodo o vračilu z zaposlenimi dogovorili, če do dogovora ne pride, pa morajo sprožiti sodni postopek. Vrhovno sodišče se je v preteklosti, pravi Šoltes, sicer po navadi postavljalo na stališče, da delavec ni kriv za preveč izplačano plačo, a trenutni zakon je zelo jasen, oporeka Virant, denar je treba vrniti in javni uslužbenci so s tem seznanjeni.

Denarja pa ne bo treba vračati tistim, ki so dobivali višjo plačo zato, ker je delodajalec ob prehodu na nov sistem neupravičeno povišal zahtevnosti delovnih mest ali če je razporedil delavca na delovno mesto, za katero ni izpolnjeval pogojev. Mnenje ministrstva za javno upravo iz maja letos je namreč, da je delavec dejansko opravljal določeno delo in je zaradi tega moral prejemati tudi temu ustrezno plačo.

Vračilo prejetega denarja za dve leti nazaj bo za zaposlene najmanj neprijetno, če ne problematično, saj zneski niso nujno majhni. Samo v Zavodu za gradbeništvo Slovenije so izplačali v revidiranih petih mesecih za 142.468 evrov preveč plač, kar pomeni povprečno skoraj 700 evrov na zaposlenega.

V zavodu pojasnjujejo, da je bil prehod na nov plačni sistem izveden v časovni stiski, zato so se pri prevedbi pojavile številne dileme, pri katerih so se odločali v korist zaposlenih. Zatrjujejo, da spremembe plačnega sistema niso izkoristili za "napihovanje" plač in da so večino nepravilnosti že odpravili. Dodajajo še, da plačni sistem ne omogoča, da bi se upoštevala specifičnost dela njihovega zavoda. Tako na primer ponazarjajo, da v sredini leta 2008 zaradi obilice dela zaposleni niso mogli izkoristiti niti letnih dopustov, poleg tega so "prostovoljno opravili skoraj 11.000 delovnih ur, ki niso bile niti plačane niti kako drugače kompenzirane".