Kot po poročanju nemške tiskovne agencije dpa razkrivajo diplomatske depeše, ki jih je danes objavil španski časnik El Pais, je notranji minister Kuvajta šejk Džabir al Halid al Sabah zavrnil sprejetje kuvajtskih zapornikov iz Guantanama, saj so "pokvarjeni". Washingtonu je svetoval, naj se jih "znebi" tako, da jih odloži nekje v Afganistanu.

Jemen je medtem v zameno za sprejetje svojih državljanov, zaprtih v Guantanamu, zahteval 11 milijonov dolarjev od ZDA in Savdske Arabije, s katerimi bi financirali center za rehabilitacijo islamskih skrajnežev, še piše dpa.

Tudi pri evropskih državah ZDA glede zapornikov iz Guantanama niso imele lahkega dela. Med drugim so Belgiji in Španiji v zameno za sodelovanje obljubile več vpliva znotraj EU, Španiji pa naj bi ponujale tudi 85.000 dolarjev za vsakega zapornika, ki bi ga prevzela.

Pacifiški državici Kiribati naj bi ZDA za sprejetje Ujgurov, pripadnikov kitajske muslimanske manjšine, iz Guantanama ponujale investicije v višini več milijonov dolarjev.

V javnost sicer od nedelje, ko se je začela objava ameriških diplomatskih depeš, ki naj bi trajala več tednov, prihajajo nove in nove podrobnosti o lastnostih in pogledih številnih svetovnih politikov.

Dolgoletni egiptovski predsednik Hosni Mubarak naj bi na primer ZDA leta 2008 svetoval, da "pozabijo" na demokracijo v Iraku in dovolijo državni udar, s katerim bi se oblast povzpel "pošten" diktator. Savdski kralj Abdulah naj bi predlagal, da zapornikom iz Guantanama ob izpustitvi vgradijo elektronski čip in tako nadzorujejo njihovo gibanje.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu sodeč po lanski depeši podpira zamenjavo ozemlja s Palestinci in ne želi vladati Zahodnemu bregu in Gazi, ampak želi le ustaviti napade s teh območij.

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj pa je v minulih letih kljub nasprotovanju ZDA odredil izpustitev številnih nevarnih zločincev in preprodajalcev mamil, ki so jih priprli ameriški vojaki, depeše povzema francoska tiskovna agencija AFP.