"Po jubilejnem srebrnem knjižnem sejmu je bilo treba še posebno zavihati rokave, da bo tudi 26. edicija sejma vsaj toliko kvalitetna, bogata in polna dogodkov, kot je bila lansko leto," pravi predsednik upravnega odbora prodajne razstave Rudi Zaman.

Tematski odrezek Forum za obiskovalce bo zanimanje posameznikov magnetil z raznolikim naborom aktivnosti; vsebinsko razgaljena bodo številna dela, okusiti bo mogoče čokoladne uganke, pisane besede se bodo skrile za zvočno zaveso, slikanice bodo odigrale glavno vlogo v plesni predstavi in še in še. Med številnimi gosti, ki se bodo trudili za pozornost obiskovalcev, koordinator tega sklopa Riko Rižnar izpostavlja Svetlano Makarovič, Nežo Maurer, Toma Križnarja in glasbeno skupino Mi2. Še večjo dozo domačih umetnikov pisane besede bo postregel odprti oder Pokusimo besedo z množico dogodkov.

V Debatni kavarni, kjer bo vroče iztočnice stregel Luka Novak, bo na meniju 23 debat, začinjenih z mnenji raznovrstnih gostov. Pogovori se bodo vrteli okrog založništva, subvencij, vpliva okolja na pisateljevo ustvarjanje ali dihotomije med elektronskimi bralniki in papirnatimi knjigami. Nosilna tema, ki se bo vsaj za hip poskušala preriniti v vse debate, pa je Mesto in knjiga, knjiga in mesto. Po Novakovih besedah letošnje prežvekovanje knjižnih tem ne bo več podlegalo populističnim zakonom, temveč bo skušalo prodreti pod površino.

V naslanjaču Založniške akademije, ki obiskovalce že nekaj let zalaga z aktualnimi temami iz založniškega in knjigotrškega sefa, se bodo tudi tokrat zleknila eminentna imena. Čeprav "administrator" tega koncepta Miha Kovač pravi, da so v duhu recesije tokrat privabili le štiri predavatelje, se obiskovalcem obetajo zanimivi ter predvsem tematsko aktualni prispevki. Virginie Claysen iz Francije se bo podala na teritorij elektronskega založništva, njen rojak Marc Degouvenain, ki trži švedsko književnost, bo razkril recept za uspeh majhne književnosti, Norbert Schaepe bo predstavil posebnosti nemškega knjižnega trga, Christopher Maclehose pa bo pod drobnogled vzel postopek prodiranja prevodnih avtorjev na britansko knjižno območje.

Tudi tokrat pa bo sejemska ekipa poskrbela za otroke in mladino. Šolski knjigosled bo mladim bralcem ponudil vpogled v zakulisje založniškega dela, prek pogovora jih bo zbližal z nekaterimi mladinskimi pisatelji in pesniki ter njihovo umetniško radovednost založil z raznovrstnimi predstavami. Otroci in mladostniki se bodo lahko preizkusili tudi v literarnem kvizu ali se udeležili nekaterih delavnic. Premierno se bo za vse obiskovalce odprla Postaja poezije, kjer bodo posamezniki lahko ušesa razvajali s poslušanjem brane poezije.