Zobec Hrastarjeva sicer v uvodu v sojenje na ljubljanskem okrajnem sodišču predlagala tajnost obravnave. Kot je pojasnila, so podlaga obtožnemu predlogu dokumenti ministrstva za obrambo, ki nosijo različne stopnje tajnosti. Povedala je, da se ne boji nobenih očitkov v zvezi s tem, in zatrdila, da sojenje ne bo potekalo nič drugače, kot če bi bila javnost vključena.

Erjavec, ki je, tako kot Gutman, obtožen nevestnega dela v službi, je po obravnavi povedal, da ga dejstvo, da je glavna obravnava tajna, "spominja na neke druge čase, ne pa na demokracijo". Ne glede na to pa bo, kot je vnovič napovedal, dokazal svojo nedolžnost.

Ponovil je tudi, da je obtožni predlog "privlečen za lase", saj pravilnik o metodologiji opremljanja z vojaško investicijsko opremo, ki naj bi ga kršil, ni nikoli veljal. Prav tako po njegovih besedah ni nastala škoda, ki se mu očita, saj oklepniki še niso bili v celoti nabavljeni.

Poleg tega je že jasno, da bo vlada pogodbo spremenila, zato se Erjavec čudi, da vrhovno državno tožilstvo "ob tako šibkih argumentih" sploh še vztraja s postopkom. Poudaril pa je, da priljubljenost stranke DeSUS raste, in da je "očitno treba odpreti kakšne afere", da bi podpora stranki padla. Povedal je tudi, da ga bo moralo ministrstvo za obrambo, preden bo govoril o tajnih podatkih, odvezati molčečnosti.

Sicer pa je bila po njegovih besedah Zobec Hrastarjeva v nekaterih zadevah zavedena, saj uporablja neveljavne dokumente, nesprejete sklepe, in strokovna mnenja tistih, ki sploh niso strokovnjaki z določenih področij. "Upam, da bo sodnik zadosti moder, da bo ugotovil, da ni pogojev za nadaljevanje glavne obravnave," je dejal Erjavec.

Danes obtožnega predloga še niso prebrali. Kot je povedal nekdanji obrambni minister, bo sodišče očitno vnovič preizkusilo, ali predlog sploh vsebuje elemente za obravnavo.

Erjavec bo za pričo med drugim predlagal premiera Boruta Pahorja, ki naj bi pojasnil, kakšna je usoda pogodbe s Patrio. Ministrico za obrambo Ljubico Jelušič bo Erjavec predlagal, da bo pojasnila, zakaj je država prevzela oklepnike, "če je vse tako narobe". Nekdanji premier Janez Janša pa naj bi pojasnil, ali je vlada kdaj obravnavala to, kakšna bo nadgradnja osemkolesnikov.

Nekdanji načelnik Generalštaba Slovenske vojske Albin Gutman po obravnavi dogajanja ni komentiral. Je pa odvetnik Emil Zakonjšek poudaril, da je javnost obravnave "eno od načel poštenega sojenja", zato je vztrajal, da bi jo za javnost zaprli le v delih, ko bi obravnavali tajne podatke.

Zakonjšek je dejal, da so sodnika Marka Češnovarja opozorili na pomanjkljivosti, ki jih obramba vidi v obtožnem predlogu. Med temi je izpostavil omenjeni pravilnik, ki po njegovih besedah "nima kvalitete predpisa, tako da ga tožilstvo ne bi smelo šteti kot predpis". Na današnji obravnavi so sicer razpravljali tudi o pravnih vprašanjih, o tajnosti podatka in o pridobitvi odveze molčečnosti.

Povedal je še, da je predlagal, da se izjave tistih, ki niso bili podučeni o tem, da bi morali imeti odvezo molčečnosti, izločijo. Ni pa govoril o konkretnih imenih.

Naslednja obravnava bo po Erjavčevih napovedih predvidoma decembra.

Po mnenju SDS tajnost obravnave v zadevi Patria povratek v totalitarizem

V SDS so "z ogorčenjem sprejeli novico, da je sodnik v sojenju v zadevi Patria odredil tajno sojenje". Takšno ravnanje je po mnenju SDS nesprejemljivo z vidika enakega varstva pravic in obravnave slehernega posameznika pred sodiščem, kaže pa na to, da tožilstvo manipulira in prikriva dejstva, so v sporočilu za javnost zapisali v SDS.

Da je tajnost obravnave predlagala tožilka Branka Zobec Hrastar, jih ni presenetilo, saj v SDS verjamejo, da ne želi, da bi javnost polemizirala "z njenimi površnimi obtožnimi predlogi, ki služijo izključno obračunavanju s političnimi nasprotniki".

Ker je od izbruha afere minilo več kot dve leti, kolikor se je čakalo na prvo obravnavo, in glede na proračunska sredstva, ki so bila predmet javnega razpisa, so v tej največji opozicijski stranki prepričani, da bi morala javnost spremljati obravnavo.

Še posebej je odreditev tajnosti po navedbah SDS nerazumljiva, potem ko so v javnost "pricurljale vse možne informacije o primeru, večina še preden so jih obtoženi sploh prejeli".

"Javnost sojenja je ena od pridobitev demokracije, tajna sojenja pa so bila značilna predvsem za prejšnji totalitarni režim, še posebej v primerih montiranih procesov, v kar se, kot kaže, spreminja tudi zadeva Patria," še menijo v SDS.

Okrajno sodišče v Ljubljani je danes z glavne obravnave v zadevi Patria zoper nekdanjega obrambnega ministra Karla Erjavca in nekdanjega načelnika generalštaba Albina Gutmana izključilo javnost. Obramba je sicer vztrajala pri prisotnosti javnosti, vendar je tožilka Branka Zobec Hrastar predlagala tajno obravnavo, sodnik Marko Češnovar pa ji je pritrdil.

Sodišče je iz obravnave v zadevi Patria zoper Erjavca in Gutmana izključilo javnost

Okrajno sodišče v Ljubljani je z glavne obravnave v zadevi Patria zoper nekdanjega obrambnega ministra Karla Erjavca in nekdanjega načelnika generalštaba Albina Gutmana izključilo javnost. Obramba je sicer vztrajala pri prisotnosti javnosti, vendar je tožilka Branka Zobec Hrastar predlagala tajno obravnavo, sodnik Marko Češnovar pa ji je pritrdil.

Tožilstvo je tajnost obravnave predlagalo zaradi dokumentov, ki se bodo obravnavali in ki so označeni z različnimi stopnjami tajnosti. Odvetnik Emil Zakonjšek pa je menil, da je tajnost obravnav izjema in da bi lahko sodišče z obravnave javnost izključilo le v tistih delih, ko se bodo ti dokumenti obravnavali.

Z njim se je strinjal tudi Erjavec, ki se je pred obtožbami prišel zagovarjat brez odvetnika. Ob tem se je vprašal, kako naj ravna z obtožnim predlogom, ki prav tako vsebuje tajne podatke, ni pa označen s stopnjo zaupnosti oz. ali je obtožni predlog potemtakem javen. Opozoril je še, da je na obtožnem predlogu napačno zapisano njegovo ime in da tudi sicer predlog vsebuje več napak.

Višja državna tožilka Branka Zobec Hrastar je pojasnila, da obtožni predlog ne more biti vložen s stopnjo tajnosti, saj zakon te možnosti ne predvideva. Vztrajala je pri tajnosti obravnave,sodnik Marko Češnovar pa ji je pritrdil.

Erjavec je sodnikov sklep o tajnosti obravnave komentiral z besedami, da se s tem znižujejo standardi varovanja človekovih pravic in ustave.

Nekdanji obrambni minister je sicer pred začetkom sojenja zatrdil, da bo s sodišča odšel nedolžen. "Jaz sem zadovoljen, da je prišlo do sodnega postopka, v katerem bom lahko dokazal svojo nedolžnost," je poudaril.

Kot je dejal, je vesel, da "pri nas ni nihče nedotakljiv, tudi ne nekdanji minister, predsednik stranke". "Upam, da to pomeni, da bo začela pravna država pri nas delovati," je povedal.

Erjavec pričakuje, da bo v prihodnjih tednih in mesecih prišlo do mnogih odmevnih kazenskih postopkov proti vsem tistim, ki nevestno delajo v službi. "Teh je pa kar precej, tako v vladi kot v gospodarstvu," je izpostavil. Kot je pojasnil, so po njegovi oceni "vsi prometni ministri verjetno zelo vestno delali, kar se tiče avtocestnega križa".

Povedal je še, da mu tožilstvo očita, da je kršil pravilnik, ki ne obstaja. Na trditev, da je ministrstvo naročilo pomanjkljivo opremljene oklepnike Patria, pa je odvrnil, da to ne drži in da so nakup "izvršili v skladu z vsemi predpisi in zakoni".

Nekdanji načelnik generalštaba Slovenske vojske Albin Gutman pred obravnavo ni dajal izjav.

Obravnava se nadaljuje brez navzočnosti javnosti.