Politika po mnenju Cizljeve ne sme zlorabljati jedrske energije za ideološke namene, industrija mora prevzeti del odgovornosti pri izobraževanju in ohranjanju visoke varnostne kulture, mediji pa morajo predstavljati jasno sliko naših družbenih potreb.

Kot so še sporočili iz poslankine pisarne, je poslanka na delavnici z naslovom Prihodnost jedrskih komunikacij: točnost, transparentnost in javno mnenje izrazila zadovoljstvo, da smo v Evropi spoznali, kako pomembna so energetska vprašanja za kakovost naših življenj.

Kot kažejo številne študije in ocene, se namreč danes zavedamo, da nam jedrska energija lahko daje odgovore na vprašanja glede podnebnih sprememb, varnosti oskrbe, trajnostnega razvoja in konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Jedrska energija bo tako ostala pomemben del naše prihodnje energetske mešanice, poudarja Cizljeva.

Poleg tega, da se zavedamo tveganj uporabe jedrske tehnologije, moramo priznati njene prednosti in pozitivne učinke. Predvsem zato, ker so argumenti za jedrsko energijo danes veliko bolj očitni, močnejši in potrebnejši. Jedrska energija je namreč praktično brez CO2, uporaba urana pa diverzificira našo odvisnost od uvoza, meni poslanka.

Državljani Evrope, ki jih še vedno skrbijo ravnanje z jedrskimi odpadki, zloraba radioaktivnih materialov ter jedrska varnost, si po njeni oceni zaslužijo biti obveščeni na transparenten in pošten način, odgovornost za to pa nosijo energetski sektor, politika in mediji.

"Prav mediji imajo moč, da odločajo, kako in na kakšen način bodo poročali. Veliko se lahko naučimo od skandinavskih držav, kjer je javno mnenje glede uporabe in proizvodnje jedrske energije že dolgo časa pozitivno," na to odgovarja poslanka.

V svojem nastopu je izpostavila tudi problem pomanjkanja ustreznih strokovnjakov ne samo na področju jedrske energije, ampak splošno na področju naravoslovnih in inženirskih ved.