"Evropska unija in posamezne evropske države bi morale napraviti korak v smeri priznanja suverenosti ljudstva Zahodne Sahare nad svojim ozemljem ter izpolniti zavezo ZN, da se na področju Zahodne Sahare izvede svoboden in pravno zavezujoč referendum o prihodnosti te dežele," je v razpravi izpostavil Vajgl.

"EU mora uporabiti vsa politična sredstva, kot sta Sporazum o pridružitvi in Sporazum o ribištvu, ki lahko Maroko pripeljeta do tega, da bo spoštoval mednarodno pravo in človekove pravice," je dodal Vajgl. Evropski poslanec iz Slovenije je tudi pozval evropske države oz. vsaj najbolj načelne med njimi, naj se pridružijo skupini 80 držav, ki so že priznale državnost Zahodne Sahare.

Večina udeležencev razprave, ugledni mednarodni pravniki, diplomati in člani Evropskega parlamenta iz različnih političnih skupin, so se zavzeli za aktivnejši odnos EU do reševanja statusa Zahodne Sahare. Maroko po mnenju udeležencev v nasprotju z mednarodnim pravom in sklepi Združenih narodov zaseda ozemlje Zahodne Sahare in prav tako protipravno izkorišča bogate naravne vire, predvsem fosfate in bogastvo morja.

Konference se je udeležila znana borka za človekove pravice iz Zahodne Sahare Aminatou Haidar, ki je pozornost svetovne javnosti pritegnila lani z gladovno stavko in letos kot nominiranka za prestižno nagrado Evropskega parlamenta Saharov, namenjeno osebnostim, ki so storile največ za uveljavljanje svobode misli in človekove pravice.

Konferenca je poleg Haidarove gostila še bivšega osebnega odposlanca nekdanjega generalnega sekretarja ZN Kofija Annana za Zahodno Saharo Francesca Bastaglija, profesorja mednarodnega prava z Univerze Santiago de Compostela Carlosa Ruiza Miguela, predsedujočo odboru za razvoj v Evropskem parlamentu. Evo Joly (Zeleni) ter evropskega poslanca Raula Romeva Ruedo (Zeleni).