Odločitev Londona, da kakim desetim nekdanjim zapornikom - vsi so prebivalci ali državljani Velike Britanije in zaradi sodelovanja britanskih agentov pri njihovem mučenju v tujini civilno tožijo vlado - izplača odškodnine, naj bi britanski pravosodni minister Ken Clarke uradno razkril danes popoldne v spodnjem domu parlamenta, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Do izplačila visokih odškodnin - ena od njih naj bi celo presegla milijon evrov - naj bi prišlo po dolgotrajnih pogajanjih med odvetniki britanske vlade na eni ter odvetniki bivših zapornikov na drugi strani. Kot piše AFP, se je vlada očitno odločila, da se raje poravna in plača, kot pa da se zaplete v dolgotrajna sojenja, na katerih bi lahko bili razkriti tajni dokumenti.

Pred nekaj meseci je na primer neko britansko sodišče objavilo tajne dokaze o tem, da so ameriški agenti med zaslišanjem "kruto, nehumano in ponižujoče" ravnali z nekim v Etiopiji rojenim prebivalcem Velike Britanije. Te informacije je sodišče razkrilo javnosti kljub opozorilom vlade, da bo s tem ogrozilo sodelovanje britanskih in ameriških obveščevalcev.

Omenjeni Etiopijec je Binyam Mohamed. Poleg njega je podobne očitke na račun britanskih agentov javno izreklo in tudi vložilo civilne tožbe še več državljanov oz. prebivalcev Velike Britanije, med njimi Bisher al Rawi, Jamil al Banna, Richard Belmar, Omar Deghayes in Martin Mubanga, še piše AFP.

Britanski premier David Cameron je julija napovedal preiskavo obtožb o tem, da naj bi bile britanske varnostne sile sokrive za mučenja, ki so se dogajala med zasliševanjem domnevnih teroristov in skrajnežev v tujini. Že takrat je dejal, da bodo v določenih primerih žrtvam mučenj, ki so vložile civilne tožbe, ponudili odškodnine.

Omenjena preiskava, ki jo bo vodil sodnik sir Peter Gibson, se bo predvidoma začela še letos. Britanske varnostne sile so trditve o tem, da naj bi sodelovale pri mučenjih ali naj bi vsaj vedele zanje in jih niso preprečile, doslej odločno zanikale.

Binyama Mohameda, ki živi v Londonu, so priprli v Pakistanu leta 2002, nato pa so ga ameriški agenti prepeljali v Maroko, kjer so ga mučili, preden so ga poslali naprej v Guantanamo. Kasneje se je izkazalo, da ga je britanski varnostni agent obiskal, ko je bil v priporu v Pakistanu, in da je ameriška Cia britanski strani razkrila, kako so ga mučili. Mohamed poleg tega trdi, da so vprašanja, ki so mu jih zastavljali ameriški agenti, v resnici pripravili agenti britanskega MI5.