Novi lastnik in direktor družbe Turizem Kras Marjan Batagelj še ni sprejel odločitve o tem, ali se bo projekt nadaljeval ali ne.

"Najprej bi morali urediti infrastrukturo do samega vhoda v jamo," je povedala strokovna direktorica turističnih znamenitosti v postojnski družbi Turizem Kras Ksenija Dvorščak. Kot je dodala, bi morali predhodno poskrbeti tudi za spremembo oziroma dopolnitev zakonodaje.

"Zakon o varstvu podzemnih jam predvideva aktivnosti, ki so namenjene zdravljenju v jamah, ni pa v njem opredeljeno, kakšna je ta oblika rabe jame," je poudarila Dvorščakova. Vendar je to eden izmed dolgoročnih projektov, ki so jih v družbi pripravili za povečanje obiska in popestritev sedanjih dejavnosti v in ob sami Postojnski jami.

"Povezali smo se tudi z dr. Narancsikom, ki ima že dolgoletne izkušnje zdravljenja v jami v sežanski bolnišnici, vendar zaenkrat dlje od tega nismo prišli," je še povedala Dvorščakova. Izhodišča in naravne danosti so za začetek opravljanje speleoterapije dobre ter dolgoročno predstavljajo dobro in perspektivno razvojno rešitev.

Zdravljenje s speleoterapijo je primerno za tiste ljudi, ki imajo probleme z dihali, alergijami in imunskim sistemom. "Žal je tega vedno več, tako da je uvedba take terapije v Otoški jami vsekakor dobrodošla," je zaključila Dvorščakova.

Speleoterapijo trenutno izvajajo le v jami ob bolnišnici v Sežani. To je vrsta klimatskega zdravljenja, pri katerem bolniki določen čas preživijo v jami. Zaradi specifičnih klimatskih razmer in velike vlage v jami bolniki z astmo in kroničnim obstruktivnim bronhitisom lažje dihajo, se lažje odkašljajo in se splošno bolje počutijo.