Ob dilemi, ali unovčiti garancije, se je drugače odločil, ker bi morali v tem primeru izvajalca sanacije izbirati prek javnega naročila, to pa bi sanacijo odložilo za okoli šest mesecev. Marušič pričakuje, da bo sanacija lahko končana nekje ob koncu mandata sedanje vlade. Ob morebitnem kršenju dogovora bo lahko ministrstvo za zdravje nemudoma unovčilo garancijo.

Lot bančne garancije, ki bi zapadla ravno včeraj, je SCT ob tem podaljšal do 3. marca 2011, do tega datuma pa je podaljšal tudi lot, ki bi zapadel 6. januarja 2011. Projektanta in nadzornika sanacije, ki jo bo opravil SCT, bo izbralo ministrstvo za zdravje. Koliko bo znašal cel strošek sanacije vodovodnega omrežja, še ni znano. Če bodo presegli omenjenih 2,14 milijona evrov, se bodo o porazdelitvi stroškov odločali glede na mnenje zavoda za gradbeništvo in projektno nalogo. "Upoštevati bo treba, kaj je sanacija in kaj izboljšava, kaj standardna in kaj nadstandardna rešitev," je povedal Marušič. Kakšna je njegova vsebina in ugotovljena porazdelitev odgovornosti za napake na vodovodnem omrežju, še ni znano. Mnenje bo namreč dopolnjeno še glede na pripombe ministrstva za zdravje, SCT in Onkološkega inštituta. Marušič pa poudarja, da ne pride v poštev nič drugega kot celotna zamenjava sedanjega vodovoda. Marušič je dejal, da je pri Ivanu Zidarju zaznal pripravljenost za čimprejšnjo sanacijo vodovoda.

"Ministrstvo za zdravje bo izvedlo javno naročilo za projektiranje in kontroliralo zasnovane rešitve, projekte pa bo plačal SCT," je ob tem poudaril vodja službe za investicije na ministrstvu za zdravje Tadej Štular. Ob tem je dodal, da bo treba projekt sanacije vodovoda pripraviti tako, da bo ta čim manj motila delovanje bolnišnice. Z Onkološkega inštituta so sporočili, da dogovora Dorijana Marušiča in Ivana Zidarja še niso preučili, zato ga še ne morejo komentirati. V zadnjem času so sicer večkrat poudarili, da pričakujejo zamenjavo celotnega vodovodnega omrežja.

Znano je, da so na Onkološkem inštitutu že od začetka nezadovoljni z vodovodom v novih stavbah. Neprestano se namreč borijo z legionelo, reševati pa so morali tudi težave s povečano vsebnostjo železa, rjastih delcev in cinka v vodi. Vzroke za napake vodovodnega omrežja so v minulih letih že ugotavljali, a se SCT ni strinjal z izsledki. Aprila letos je tik pred začetkom mandata Dorijana Marušiča prvi lot garancije potekel, ne da bi ga unovčili.

Dorijan Marušič, Ivan Zidar in generalna direktorica Onkološkega inštituta Ana Žličar so julija letos podpisali dogovor o skupnem pregledu napak pri vodovodnem in klimatskem omrežju inštituta. Rezultat tega je bil mnenje, ki ga je zavod za gradbeništvo pripravil za 69.600 evrov skupaj z DDV. V kakšnem obsegu bodo popravili klimatsko napravo, s katero ima Onkološki inštitut ravno tako še vedno težave, za zdaj še ni znano.