Visoko kakovost sedežnih garnitur iz mokronoškega Toma so že pred leti prepoznali v zahtevni zahodni Evropi, kamor Tom največ proda, zlasti v Nemčijo, Švico, Avstrijo ter države Beneluksa. Poleg sedežnih garnitur skupina Tom opremlja tudi mobilne enote, prestižna plovila, pisarniške prostore, hotele. Petino proizvodnje predstavlja program za Adrio Mobil.

Toda še pred dvema letoma ena najuspešnejših pohištvenih tovarn pri nas je danes na kolenih, 150 delavcem v Mokronogu in Slovenj Gradcu dolguje septembrsko plačo, tretjino julijske ter polovico regresa, zaradi česar so v torek začeli stavkati. Tovarna je dolžna so tudi dobaviteljem in kooperantom. Eden izmed njih, Konrad Koren iz Slovenj Gradca, si je poplačilo večjega dela petnajstmilijonskega dolga "izboril" z gladovno stavko.

Za kratkoročno premostitev težav bi po Gričarjevih besedah potrebovali 150.000 evrov, za dolgoročno rešitev pa dokapitalizacijo v višini 1,5 milijona evrov in reprogramiranje dolgov. Tom ima okrog 12,5 milijona evrov kratkoročnih obveznosti, prav tolikšni so bili tudi lanski prihodki. Od konca septembra ima Tom blokirane vse poslovne račune. Tom je namreč posojila zavaroval s terjatvami do kupcev. Ker pa je ta kredit že zapadel, banke blokirajo vsa plačila, ki jih kupci usmerjajo v Tom, je stavkajočim delavcem v torek razložil sekretar sindikata Sinles Marjan Ferčec.

(Pre)velike ambicije

Leta 2005 je Gričar napovedoval, da se bo Tom še isto leto uvrstil med pet najbolj prepoznavnih znamk oblazinjenega pohištva v Evropi. A kot zdaj kaže, se je vodstvo načrtov lotilo preveč velikopotezno, svoje je naredila še globalna kriza. Že konec leta 2003 je Tom zaradi sinergijskih učinkov kupil nekoč uspešno slovenjgraško Novo opremo s 400 zaposlenimi, ki pa je takrat že poslovala z izgubo. Kmalu zatem se je znašla v prisilni poravnavi in naposled v likvidaciji. "Ostanek" slovenjgraške proizvodnje je bil prenesen na Tom, zdaj tudi tamkajšnji zaposleni čakajo na svoje plače, stečaj pa je že potrjen za Tomovo invalidsko podjetje Tomip v Slovenj Gradcu.

Leta 2008 je Tom kupil 24,99 odstotka družbe Javor Pivka, prek Javorja pa še istega leta logaški Kli in ajdovsko Lipo, obe v likvidaciji. Kot je Gričar takrat dejal za Dnevnik, je želel iz vseh treh narediti "eno dobro tovarno stolov". Razširiti je torej nameraval Tomov program pohištva še na stole, klubske mizice, komode, s tem pa si je razširil tudi trg, saj sta bili obe družbi močno vezani na ZDA.

Med zaposlenimi je zdaj vse glasneje slišati razmišljanja, da se je Tom v sedanji situaciji znašel prav zaradi teh nakupov in ne toliko zaradi globalne krize. Res pa je, da je bilo že leta 2008 zaznati precejšen upad naročil. Samo naročila Adrie Mobil, ki predstavljajo petino Tomove proizvodnje, so takrat upadla za 30 odstotkov. Zdaj je Adria, da bi si zagotovila dobavo, celotna naročila prenesla na drugega dobavitelja.

Ustanavljanje novih in novih firm

Tudi razlagi vodstva o ustanovitvi nove družbe Avatom delavci ne verjamejo in menijo, da se bo tja preneslo še tisto, kar je ostalo, čeprav Gričar trdi, da je bila družba ustanovljena zato, da bi lahko prek nje delavcem nakazali plače, ki jih zdaj zaradi blokade Tomovih računov ne morejo. Po podatkih, dostopnih na Ajpesu, so ustanovitelji enakovredni družbeniki Avatoma podjetje Presek iz Šentruperta, družba Toming, registrirana v Ljubljani, ter jeseniška družba Tapetništvo TR.

"Po vzoru Vegradov in podobnih podjetij se ustanavlja cel kup nekih novih družb, ki potem izčrpavajo krovno podjetje," meni sekretarka območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Majda Marolt, ki je nad dogajanjem v Tomu ogorčena. "Kam pa to pelje, da delavci hodijo v službo in tri mesece ne dobijo plače?" je dejala.

Iz javno dostopnih podatkov je med drugim še razvidno, da je Tom konec prejšnjega meseca prodal skoraj deset odstotkov delnic v družbi Javor Pivka. Koliko je zanje iztržil, uradno ni znano, na borzi pa je vrednost paketa takrat znašala 150.000 evrov.