Za pralne praške za oblačila namreč že obstajajo ustrezne alternative tovrstnim sredstvom, čeprav nekatera še vedno vsebujejo določene koncentracije fosfatov oz. fosfornih spojin. Namen uredbe je zato z letom 2013 delež fosfornih spojin v celotni teži pralnih sredstev omejiti na 0,5 odstotka.

Predlog uredbe se ne dotika praškov za pomivalne stroje in tistih, ki jih pri svojem delu uporabljajo v nekaterih poklicih, saj tehničnih in ekonomskih alternativ za praške s fosfati v celotni EU še ni na voljo. Lahko pa države članice same vseeno omejujejo vsebnost fosfatov tudi v teh sredstvih.

Kot je zatrdil evropski komisar za industrijo in podjetništvo Antoni Tajani, bo komisija redno spremljala razvoj alternativ za pralna sredstva na osnovi fosfatov in prilagajala zakonodajo.

Fosfati lahko ob velikih koncentracijah tako kot nitrati vsebnost anorganskih hranilnih snovi v vodi zvišajo na nevzdržne ravni in povzročijo razraščanje alg na račun drugega vodnega življa. Ta fenomen se imenuje evtrofikacija oz. zelena plima.

Najpomembnejši vir fosfatov v vodi je sicer kmetijstvo, sledita pa mu kanalizacija in odpadne vode z detergenti. Fosfate iz detergentov sicer v čistilnih napravah odstranjujejo z dragimi kemijskimi oz. biološkimi postopki, vendar pa vsi čistilni objekti v sedemindvajseterici s to tehnologijo niso opremljeni.

Namen predlagane uredbe je harmonizirati ureditve po vseh državah EU, saj se te trenutno precej razlikujejo. Nekatere države uveljavljajo določene omejitve, druge pa se zanašajo na prostovoljne zaveze proizvajalcev. V nekaterih regijah pa niti omejitve ne pomagajo ustrezno zaščititi vode pred nevarnostjo evtrofikacije.