Mesečni prag tveganja revščine za enočlansko gospodinjstvo se je lani zvišal s 545 na 593 evrov. Dvočlansko gospodinjstvo brez otrok je moralo imeti vsaj 890 evrov na mesec, štiričlanska družina z dvema odraslima in z dvema otrokoma pa vsaj 1.246 evrov.

Revna je vsaka četrta starejša ženska

Najbolj ogrožena so gospodinjstva brez delovno aktivnih članov, v katerih je živelo pod pragom revščine skoraj 35 odstotkov oseb, če so imela pri tem še otroke, pa je bilo revnih več kot 60 odstotkov. Glede na tip gospodinjstva so v najslabšem položaju enočlanska gospodinjstva, glede na status pa poleg brezposelnih še upokojenci, med katerimi je pod pragom revščine 17 odstotkov oseb. Stopnja tveganja revščine je visoka tudi pri ženskah, starejših od 64 let, od katerih živi v revščini vsaka četrta, in pri najemnikih stanovanj, med katerimi je revnih 22 odstotkov oseb. Skoraj vsak peti, ki živi v revščini, je sicer delovno aktiven.

Vsak osmi Slovenec ne zmore zamenjati ponošene obleke

Anketa o življenjskih pogojih kaže, da je z mesečnim dohodkom lani brez težav preživelo le 12 odstotkov gospodinjstev, težko pa 28  odstotkov. Nepričakovane izdatke v višini 495 evrov bi lahko iz lastnih sredstev pokrilo le 57 odstotkov gospodinjstev.

Stanovanjski stroški so pomenili hudo finančno breme za 36  odstotkov gospodinjstev, med najemniki pa za kar  60 odstotkov. V dobri tretjini gospodinjstev si vsaj en član gospodinjstva lani ni mogel privoščiti enotedenskih letnih počitnic. Med osebami, starimi 50 let ali več, si enotedenskih počitnic ni moglo privoščiti kar 55 odstotkov oseb.

Raziskava tudi ugotavlja, da si 12 odstotkov oseb ni moglo privoščiti zamenjave ponošene obleke, 6 odstotkov pa pijače ali obroka s prijatelji ali sorodniki. Prostočasne dejavnosti, kot so na primer šport, kino, koncerti, so ostale nedosegljive za 17 odstotkov oseb. V 9 odstotkih gospodinjstev si niso mogli privoščiti nakupov novih oblačil za otroke, na vsaj enotedenske letne počitnice pa ni moglo oditi 8 odstotkov otrok.