Predsednik vlade Pahor je v izjavi za javnost po sestanku ponovil, da je reforma nujna, zagotavljala bo višje pokojnine in medgeneracijsko solidarnost. "Prinaša miren spanec vsem, ki smo odgovorni za vzdržnost javnih financ," je dejal. Če je ne bi bilo, "bi leta 2021 prišlo do bankrota države", opozarja.

Gre za zelo nepriljubljeno odločitev, vendar jo sprejemajo tudi druge evropske države, pravi. Tisti, ki pri tem oklevajo, bodo svoj strah pred nepopularnimi ukrepi drago plačali, je prepričan premier.

Kot je dejal minister za delo Ivan Svetlik, so pripravljeni obračunsko obdobje z zdajšnjih 18 let podaljšati le na 28 let in ne na že predlaganih 34 let.

Pri bonusu za starševstvo pa bi upoštevali vse otroke in ne največ tri, kot je predlagano zdaj, je povedal. "Omejitev pa je, da ta olajšava ne sme iti pod starost 61 let starosti za ženske in 63 let za moške," je dodal.

Vlada je po ministrovih besedah pripravljena tudi upoštevati obvezno služenje vojaškega roka. "Na tak način si lahko nekdo skrajša starost za upokojitev za tri četrtine dobe služenja obveznega vojaškega roka. To je približno toliko, kot je v veljavi danes - devet mesecev za leto," je dejal.

Pri prehodu na nove pogoje za upokojitev tistih, ki so začeli delati zgodaj in se bodo po novem lahko upokojili prej, vendar moški s 43 oz. ženske z 41 leti pokojninske dobe, bodo po Svetlikovih besedah upoštevali bolj postopno zviševanje, in sicer na štiri mesece in ne na šest, kot je predlagano zdaj.

Zavarovanci bodo imeli po novem tudi neposreden vpogled v podatke, ki jih vodi pokojninski zavod. Ta bo zadolžen, da jim redno letno poroča o vplačilih prispevkov in obračunanih prispevkih. "Vsem, ki presežejo starost 58 let, pa bo dal tudi izračune, kaj jih čaka, ko bodo dosegli ustrezno starost za upokojitev," je pojasnil.

"Odločili smo se za podaljšek finala, za zlasti gol, do petka do 12. ure. Do takrat je še čas za predloge, da jih ovrednotimo in z veliko mero naklonjenosti, da pridemo do kompromisne rešitve, oblikujemo v obliki dopolnil," je še dejal minister.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so poudarili, da so njihove zahteve jasne, to pa je starostna meja za upokojitev 60 let in največ 40 let pokojninske dobe za moške in 38 let za ženske. A pri tem danes ni bilo napovedanih nobenih sprememb. "Vlada dobro pozna naše zahteve," je novinarjem povedal predsednik zveze Dušan Semolič. Zveza tako vztraja pri napovedi naknadnega zakonodajnega referenduma.

Združenje delodajalcev Slovenije pa meni, da se je vladna stran z danes predlaganimi spremembami odzvala na zahteve sindikatov, ne pa tudi delodajalcev. Združenje je svojo podporo predlogu umaknilo, potem ko je bilo besedilo reforme spremenjeno brez njihove vednosti. Če bo ostalo z zdajšnjo vsebino, ki med drugim prepoveduje odlog ali delno plačilo prispevkov, ga v združenju ne bodo podprli, je za STA dejal sekretar združenja Jože Smole.

Pristojni parlamentarni odbor se bo druge obravnave predlagane reforme lotil prihodnji teden.