Stoner, v skupni razvrstitvi tega razreda za točko zaostaja za tretjim mestom, je v boju za "pole position" premagal na novo okronanega svetovnega prvaka Španca Jorgeja Lorenza (Yamaha) na drugem mestu, tretji čas je dosegel Američan Ben Spies (Yamaha). Četrti je bil Italijan Marco Simoncelli (Honda), sedemkratni svetovni prvak v tem razredu Italijan Valentino Rossi (Yamaha), ki je bil na Phillip Islandu nepremagan dolgih pet let (2001 - 2005), na zadnjih dveh dirkah pa je bil drugi, je tokrat dosegel šele osmi čas.

Lorenzo, ki je minuli konec tedna na VN Malezije na dirkališču v Sepangu osvojil naslov svetovnega prvaka, je bil dolgo časa v najboljšem položaju, prav proti koncu treninga pa ga je v zelo vetrovnem vremenu prehitel Stoner.

V razredu moto2, kjer vozniki vozijo s tehnično enakimi motorji (Honda), je bil najhitrejši Italijan Alex De Angelis (Motobi) pred Britancem Scottom Reddingom (Suter) in Nemcem Stefanom Bradlom. V tem razredu, ki je letos nadomestil kategorijo do 250 ccm, se je v zgodovino prav tako že na VN Malezije kot prvi skupni zmagovalec vpisal Toni Elias. Obenem pa je Španec postal še član zelo ekskluzivnega kluba dirkačev, ki so zmagali na dirkah za SP v štirih različnih razredih. Njemu je to uspelo v kategorijah do 125 in 250 ccm, moto2 in motoGP. Pred njim je v 60 letih tekmovanj nekaj podobnega uspelo le še Miku Hailwoodu (125/250/350/500), Jimu Redmanu (125/250/350/500), Philu Readu (125/250/350/500), Chazu Mortimerju (125/250/350/500), Lorisu Capirossiju (125/250/500/motoGP) in Valentinu Rossiju (125/250/500/motoGP).

v najšibkejšem razredu (do 125 ccm) pa bo z najboljšega položaja dirko začel vodilni v SP Španec Marc Marquez (Derbi) pred Nemcem Sandrom Cortesejem (Derbi) in Špancem Polom Espargarom (Derbi).