Evropska komisija je konec septembra ocenila, da Francija evropske direktive o prostem gibanju državljanov še ni v celoti prenesla v svojo zakonodajo, zato je odločila, da bo proti državi ukrepala, če ji do danes ne bo posredovala podrobnega vsebinskega in časovnega načrta ukrepov za prenos evropskih pravil v svojo zakonodajo.

Komisija je tudi "vzela na znanje" politična zagotovila Francije, da njeni nedavno sprejeti ukrepi niso bili usmerjeni na specifično etnično manjšino, temveč so vse evropske državljane obravnavali enako, ter da Francija v celoti spoštuje evropska pravila. Ob tem je Pariz pisno pozvala, naj svoje trditve podrobno utemelji s praktičnimi primeri.

V sredo se je Evropska komisija že pozitivno odzvala na navedbe francoskega ministra za priseljevanje Erica Bessona, da bodo pripravili ustrezno zakonodajo in o njej decembra ali januarja odločali v parlamentu. Vendar so v komisiji poudarili tudi, da še niso videli nobenega francoskega dokumenta, čas pa se izteka.

Francoska vlada naj bi od začetka leta izgnala že več kot 8000 Romov. Evropska komisija je začela primer raziskovati, ko se je pokazalo, da naj bi v Parizu pri izvajanju politike proti priseljevanju izrecno ciljali na Rome. Vprašanje je sprožilo tudi oster spor med evropsko komisarko Viviane Reding in Parizom.

Ultimat Franciji se po navedbah komisije izteče šele opolnoči, tako da verjetno danes še ne bo znano, kaj bo storila Evropska komisija. Francija sicer ni edina, ki ne spoštuje evropskih pravil na tem področju. Kršilo naj bi jih še kar precej držav, med katerimi naj bi bila tudi Slovenija. Te si lahko še ta mesec obetajo sprožitev postopkov proti njim.