Ljubljanski župan Zoran Janković je v uvodnem pozdravu menil, da mora biti reforma v dobro vseh. "Predpogoj pa je, da se poslušamo," je dejal.

"Namen predstavitev, ki jih začenjamo, je, da gremo med ljudi, po mestih v Sloveniji, in vidimo, kaj ljudi skrbi," je dejal minister Svetlik. Skupaj z generalnim direktorjem direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu Petrom Pogačarjem sta poudarila, da predlog predvideva uveljavljanje novih pogojev postopno.

Minister je poudaril, da kdor izpolni pogoje za upokojitev pred uveljavitvijo novega sistema, torej predvidoma pred 1. januarjem 2011, se bo lahko tudi kasneje upokojil kadar koli po starem sistemu oz. se bo lahko odločil, ali se upokoji po novem ali po starem sistemu.

Ob vprašanju o državnih pokojninah je opozoril, da so te socialni transfer in ne pokojnina v pravem pomenu, saj ne temeljijo na vplačanih prispevkih. "Državnih pokojnin iz pokojninskega sistema ne bo več, pač pa bo vsak, ki nima drugih virov za življenje, dobil določen prejemek, tako starejši najmanj 450 evrov mesečno", je pojasnil.

Na nasprotovanje predlagani prepovedi odloga pri plačevanju prispevkov iz vrst Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je odgovoril, da so prispevki pravica delavca po pogodbi o zaposlitvi in sestavni del bruto plače, ki morajo biti plačani.

Ob očitkih, da so mladi brezposelni, medtem ko bodo morali stari delati, pa se minister strinja, da je postavljanje vprašanja o brezposelnosti "na mestu", vendar pa ni rešitev v upokojevanju starejših, je opozoril.

Po predlogu novega pokojninskega zakona, ki ga je vlada septembra pripravila za obravnavo v DZ, bo treba za starostno pokojnino postopoma dopolniti 65 let starosti ne glede na spol.