Kot je povedala vladna pogajalka, generalna sekretarka vlade Helena Kamnar, je ta sporazum, ki omogoča nadaljevanje socialnega dialoga, velik dosežek za obe strani. Ob tem je zagotovila, da dogovor ne pomeni dodatnih stroškov za državo.

Vlada je včeraj sindikatom ponudila tudi nov aneks h kolektivni pogodbi in dogovor o varčevanju pri plačah javnih uslužbencev, v katerem je med drugim zapisala, da javnim uslužbencem tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij res pripada s prvim oktobrom 2010, a jo bodo izplačali šele po letu, ko bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka - glede na napovedi naj bi torej javni uslužbenci v tem primeru dobili višje plače v novembru 2012. Poračuna za nazaj ne bi bilo. Kot je namreč dejala ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, država takega bremena (če bi poračun izplačali takoj po odpravi nesorazmerij, bi to stalo skupaj več kot 400 milijonov evrov) ne bi zmogla. Vlada se je prav tako zavezala, da v letu 2011 ne bo enostransko posegala v plače javnih uslužbencev. Še vedno v aneksu ostaja zamrznitev napredovanj v prihodnjem letu, a naj bi sistem napredovanj, kot že rečeno, spremenili. Ostaja tudi regres v višini 692 evrov bruto, dodatka za delovno uspešnost pa ne bodo izplačevali.

Slednje je še posebej izpostavil vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, ki pričakuje, da bodo sindikati konfederacije tak aneks podpisali. Zato pa je manj zadovoljen vodja pogajalske skupine drugega dela sindikatov javnega sektorja Janez Posedi, ki je priznal, da niso prišli do dogovora, ki so si ga želeli. Kljub temu pa bodo predlagan aneks ponudili v presojo organom sindikatov in ti se bodo o njem odločali.

Kaže namreč, da bi aneks vendarle lahko podpisalo potrebnih 15 sindikatov, saj bi ocenili, da je po principu "bolje vrabec v roki kot golob na strehi" bolje, da pristanejo na odložitev odprave plačnih nesorazmerij za eno leto, kot da dogajanje prepustijo sodnim mlinom, medtem kot je vodja stavkovnega odbora Dušan Miščevič še včeraj po pogajanjih spet poudaril, da že novembra pričakujejo višje plače in bodo v nasprotnem primeru svojo pravico iskali na sodišču.

Sindikati imajo čas za preverjanje podpore aneksu in dogovoru do prihodnjega četrtka. Če tudi v naslednjem tednu dokumentov ne bo podpisalo vsaj 15 sindikatov, pa bo vlada nadaljevala postopke na sodišču in odpoved kolektivne pogodbe.