Po njegovih besedah je naloga vlade, da bosta 12 milijonov evrov vredna bloka s 174 eno in dvoposteljnimi sobami, ki ju za rešitev pereče prostorske stiske gradijo na Dobu, vseljiva do prihodnjega poletja. Da bi to lahko zagotovili, pa bo morala vlada s finančnim ministrom najti potrebni denarni vložek v višini dveh milijonov evrov, je pojasnil.

Glede vprašanja števila zaposlenih, je dejal, da gre za obvezo vlade, da ne zmanjšuje števila zaposlenih, ki že sedaj delajo na robu možnega. Njihov osip bi lahko pomenil hud poseg v kakovost v zavodu opravljenega dela, je poudaril. Hkrati je opozoril, da zadovoljstvo zaposlenih po drugi strani prinaša kakovostno izpolnjevanje nalog.

Kot je povedal minister za pravosodje Zalar, so danes zapor na Dobu skušali predstaviti kot urejen sistem, kjer obsojenci prestajajo svoje kazni in kot sistem, ki je hkrati priložnost za pripravo na obdobje prostosti in svobodno življenje v družbi. Gre za pomemben element resocializacije obsojencev, ki jo na Dobu opravljajo skozi gospodarsko in kmetijsko dejavnost in tudi na tamkajšnjem odprtem oddelku, je dodal.

Dob letno približno 200 obsojencem ponuja tudi možnost izobraževanja in usposabljanja, trenutno je v različne delovne dejavnosti vključenih več kot 60 odstotkov obsojencev, po njegovi oceni pa je lahko Slovenija glede tega dober zgled, je še povedal Zalar.

Po podatkih generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušana Valentinčiča, so glede na zmogljivost slovenski zapori za 120 odstotkov prezasedeni, potrebujejo pa tudi prostorske izboljšave. Najbolj prezasedeni so zavodi v Ljubljani, Mariboru in na Dobu pri Mirni, kjer so bili objekti, ki so jih začeli graditi leta 1957, predvideni za 296 obsojencev, po podatkih vodje oddelka za varnost na Dobu Bojana Majcna pa imajo tam trenutno zaprtih 480 obsojencev.

Za stare prostore imajo pripravljen projekt celovite prenove, ki bo po preselitvi v novogradnji odvisen od proračunskega denarja, pri obnovi pa bo šlo za rušenje in novogradnje, je še povedal Majcen.