Po današnjih pogajanjih sta bila tako ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs kot vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Janez Posedi v izjavah kratka.

Ministrica upa, da bodo v sredo vendarle ustrezno dogovorili politiko plač v javnem sektorju za prihodnji dve leti. Da bodo pogajanja uspeli uspešno končati, pričakuje tudi Posedi. Kot je pojasnil, so pogajanja danes potekala v konstruktivnem ozračju in iskanju rešitev, ki bi bile sprejemljive za vse.

V sredo se sicer izteče čas za pogajanja, kot so si ga vlada in sindikati določili s sporazumom o zamrznitvi stavke. Tako bi morali dogovor doseči do polnoči, sicer naj bi vlada uresničila sklep o odpovedi kolektivnih pogodb v javnem sektorju, sindikati pa bi razmislili o nadaljevanju stavke.

V skladu s sporazumom o zamrznitvi stavke sicer pogajanja potekajo v dveh delih. O dogovoru na področju plač in aneksu h kolektivni pogodbi za javni sektor, kjer naj bi bil najtrši oreh tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij, se pogajanj udeležujejo vsi reprezentativni sindikati javnega sektorja, vladno skupino pa vodi Pavlinič Krebsova.

Z 21 sindikati, ki so pretekli teden zamrznili stavko, pa ločena pogajanja o preostalih stavkovnih zahtevah na vladni strani vodi generalna sekretarka vlade Helena Kamnar. Glede tega naj bi se v glavnem že sporazumeli, dokončno pa naj bi se uskladili v sredo.

Vlada in sindikati še vedno o aneksu h kolektivni pogodbi

Vladni pogajalci pod vodstvom ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs in pogajalci vseh reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so tudi danes sedli za pogajalsko mizo. Vsaj z delom sindikatov, ki so pretekli teden začasno zamrznili stavko, največje razhajanje ostaja pri tretji četrtini odprave plačnih nesorazmerij.

Dan pred rokom, ki sta si ga vladna in sindikalna stran določili s sporazumom o zamrznitvi stavke, sta tako še vedno na mizi aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač za prihodnji dve leti.

Glede preostalih stavkovnih zahtev naj bi se z vladno stranjo, ki jo v tem delu vodi generalna sekretarka vlade Helena Kamnar, že sporazumeli. Vsebine dogovora za zdaj še niso razkrili, zahteve pa so bile med drugim povezane z odpravljanjem plačnih anomalij ter s spremembami plačnega zakona, ki so bile v DZ sprejete kljub neusklajenosti s sindikalno stranjo (glede plačila v dežurstvu, položajnega dodatka in kvoruma za sklenitev kolektivne pogodbe za javni sektor).

Vodja pogajalske skupine 21 sindikatov Janez Posedi je pred današnjim začetkom pogajanj dejal, da si z vladno stranjo pri aneksu in dogovoru še niso "prav blizu".

Kot je povedal, besedilo aneksa ostaja enako tistemu, ki je bilo sindikatom že ponujeno v podpis, s to razliko, da odprave plačnih nesorazmerij ne bi več vezali na preseganje triodstotne, ampak 2,5-odstotne gospodarske rasti. Kot je dodal, je to bistveno, a se z vlado razhajajo pri tretji četrtini, za katero so sindikati prepričani, da je zadeva končana.

Za ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs je bistveno, da pogajanja potekajo z 29 reprezentativnimi sindikati. Kot je spomnila, jih je namreč junija za pogajalsko mizo ostalo le sedem.

Vlada po njenih besedah nima manevrskega prostora za drugačen dogovor, kot je zamrznitev mase za plače v letu 2011. Za leto 2012 je bil, kot je dodala, v procesu pogajanj že dosežena sprostitev usklajevanja z inflacijo in napredovanj. Dinamiko odpravljanja plačnih nesorazmerij pa bi prestavili v gospodarsko bolj ustrezne čase.

Ministrica je znova poudarila, da proračunskih sredstev za drugačen dogovor ni in da je zato predstavnike reprezentativnih sindikatov znova prosila, da razumejo javno-finančno situacijo in podpišejo dogovor in aneks. Pavlinič Krebsova poudarja, da s predlaganimi ukrepi ne poslabšujejo položaja javnih uslužbencev.

Če dogovora s sindikati do vključno srede ne bo, bo vlada po besedah ministrice uveljavila sklep o odpovedi kolektivne pogodbe, vendar s ponudbo nove, ki bo v celoti upoštevala plačne razrede, dosežene v pogajanjih.

Ministrica sicer upa, da bodo prišli do točke, ko bodo lahko umaknili napovedano odpoved kolektivnih pogodb in tožbo. Vse to, pojasnjuje, so bila skrajna pravna sredstva, ki so vladi ostala na voljo, da zaščiti javni interes.

Na sindikalni strani se bodo o morebitnem nadaljevanju stavke, če dogovora ne bo, odločali, ko bodo videli, kakšne rešitve so dosegli v pogajanjih, je napovedal Posedi. Ministrica pa pravi, da bi v primeru nadaljevanja stavke morala vlada poseči po ukrepih, s katerimi bi preprečila gospodarsko škodo.

Pogajanj o aneksu in dogovoru se udeležujejo tudi sindikati, ki so bili poleti že pripravljeni na dogovor z vlado. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj napoveduje, da bodo v primeru odpovedi kolektivne pogodbe, če jim bo v podpis ponujena nova, tudi v konfederaciji razmislili o njeni vsebini. Na podlagi tega pa se bodo odločili o nadaljnjih korakih.

Pogajanja med predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja tudi danes

Tudi danes popoldne se bodo nadaljevala pogajanja o vsebini aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in spremljajočega dogovora o ukrepih na področju plač. V skladu s sporazumom o zamrznitvi stavke iz preteklega tedna so si sicer čas za pogajanja vzeli do vključno srede.

Pogajanj v tem delu, ki jih na vladni strani vodi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, se udeležuje vseh 29 reprezentativnih sindikatov.

Z 21 sindikati, ki so vključeni v stavkovni odbor, pa medtem potekajo še ločena pogajanja glede preostalih stavkovnih zahtev. Bili naj bi bliže dogovoru in naj bi se pretekli četrtek že sporazumeli, a vsebine sporazuma še niso razkrili. Tudi v tem delu, kjer vladno skupino vodi generalna sekretarka vlade Helena Kamnar, naj bi se predvidoma sestali danes.

Sviz bo o podpisu aneksa odločal le, če vlada odstopi od odpovedi kolektivnih pogodb

Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je danes sklenil, da bo o podpisu aneksa h kolektivni pogodbi odločal pod pogojem, da vlada najprej odstopi od sklepa o odpovedi kolektivnih pogodb. V pogajanjih z vlado pa bo Sviz zahteval, da se v dogovor vnesejo roki za odpravo anomalij plačnega sistema.

Glavni odbor Sviza je na današnji seji razpravljal o vprašanju aktualnih pogajanj o aneksu številka štiri h kolektivni pogodbi za javni sektor in usklajevanj dogovora o ukrepih na področju plač v javnem sektorju.

Člani glavnega odbora so sklenili, da bo o podpisu aneksa h kolektivni pogodbi odločal pod pogojem, da vlada najprej odstopi od sklepa o odpovedi kolektivnih pogodb. O dejanskem podpisu bo nato znova odločal glavni odbor na podlagi rezultatov novega glasovanja sindikalnih zaupnikov.

V nadaljevanju pogajanj z vlado bo Sviz sicer še zahteval, da se v dogovor o ukrepih na področju plač vnesejo roki za odpravo anomalij plačnega sistema, kot so bile opredeljene v dogovorih z vlado. Prioriteto pri odpravljanju anomalij imajo delovna mesta v skupini J. Prav tako bo Sviz v postopku sprejemanja interventne zakonodaje poskušal uveljaviti zahtevo po odmrznitvi napredovanj v celoti, so zapisali v sporočilu za javnost.

Glavni odbor sindikata bo sicer pred končno odločitvijo o podpisu aneksa izvedel glasovanje sindikalnih zaupnic in zaupnikov. Glasovanje zaupnikov bo veljavno, če se bo kvalificirana večina izvoljenih sindikalnih zaupnikov udeležila glasovanja o podpisu, člani glavnega odbora pa bodo večinsko mnenje sindikalnih zaupnikov upoštevali pri dokončnem glasovanju o pristopu ali nepristopu Sviz k podpisu.