Pred štirimi leti je namreč volilo dobrih 58 odstotkov, štiri leta prej pa kar 72 odstotkov volilnih upravičencev, a gre razlog za takratno visoko udeležbo pripisati hkratnim volitvam predsednika države. Včeraj je bila največja volilna udeležba v Hodošu in v Osilnici (več kot 80-odstotna). Precej manjše zanimanje pa so pokazali prebivalci mestnih občin, saj je v teh občinah povprečno volilo nekaj več kot 41 odstotkov volilnih upravičencev.

Županske volitve v mestnih občinah kakšnih večjih presenečenj niso prinesle. Že v prvem krogu so bili izvoljeni župani v Ljubljani, Celju, Murski Soboti, Slovenj Gradcu, Mariboru in Velenju. Razen v Velenju, kjer dosedanji župan Srečko Meh ni kandidiral, so vsi zmagovalci v mestnih občinah že zdaj na županskem mestu.

V Ljubljani je sedanji župan Zoran Janković (predlagala ga je skupina volilcev) kljub kar dvanajstim protikandidatom prepričljivo zmagal že v prvem krogu. Čeprav javnomnenjske raziskave tega niso kazale, pa je – sodeč po vzporednih volitvah Mediane – Jankovićeva lista tudi tokrat v mestnem svetu dobila več kot polovico sedežev. Po podatkih vzporednih volitev je namreč Jankovićeva lista dobila kar 52,7 odstotka glasov (sledijo ji SDS s 14,7 odstotka, SD z 8,9 odstotka, DeSUS s 5,8 odstotka...), kar je več kot pred štirimi leti, ko je dobila dobrih 41 odstotkov glasov oziroma 23 (od 45) sedežev v mestnem svetu.

Po pričakovanjih je bil že v prvem krogu izvoljen tudi dosedanji celjski župan Bojan Šrot (SLS), ki bo tako občino vodil že četrti mandat. Županu Murske Sobote Antonu Štihcu to, da je zapustil vrste SDS, očitno na županskih volitvah ni škodovalo, kot kandidat SLS, NSi in DeSUS je namreč po delnih neuradnih podatkih tokrat v prvem krogu zmagal še nekoliko bolj prepričljivo kot pred štirimi leti. Na čelu Velenja pa bo po novem poslanec SD Bojan Kontič, ki je edinega protikandidata Franca Severja (SDS) premagal za več kot 10 odstotnih točk. Slovenje graško občino bo še naprej vodil Matjaž Zanoškar, kar bo nedvomno ponovno sprožilo vprašanje njegovega nadaljnjega vztrajanja med poslanci, saj bi njegov odhod iz parlamenta odprl možnost, da v poslanske klopi sede prvak DeSUS Karl Erjavec.

Do tako rekoč vseh preštetih glasovnic pa ni bilo jasno, ali bo drugi krog potreben v Mariboru. A je očitno sedanjemu županu Francu Kanglerju (SLS) za las uspelo uiti ponovnemu preverjanju čez štirinajst dni.

Še en krog županskih volitev pa bo potreben v Kranju, Novem mestu, Novi Gorici in na Ptuju. V Novem mestu se bosta v drugem krogu pomerila sedanji župan Alojz Muhič, ki sta ga predlagali Zveza za Dolenjsko in SLS, ter kandidat SDS Bojan Kekec. V Novi Gorici, kjer sedanji župan Mirko Brulc ni kandidiral, se bodo volilci čez štirinajst dni odločali med Darinko Kozinc (SD) in Matejem Arčonom (LDS). Arčonova uvrstitev v drugi krog je manjše presenečenje, saj so javnomnenjske ankete bolje kazale kandidatu Zares Črtomirju Špacapanu, ki je bil od leta 1994 do 2002 že župan Nove Gorice. A očitno njegovega prestopa iz LDS v Zares tik pred lokalnimi volitvami, morda pa tudi podpore prvaka SNS Zmaga Jelinčiča, volilci niso najbolje ocenili. Nedvomno bo v drugem krogu zanimiv tudi dvoboj v Ptuju med sedanjim županom, liberalnim demokratom Štefanom Čelanom in županom v letih od 1994 do 2002 Miroslavom Lucijem iz SDS. V Kranju, kjer sedanji župan Damijan Perne ni kandidiral, pa se bosta pomerila Pernetov predhodnik na županskem mestu Mohor Bogataj, ki je tokrat kandidat stranke za napredek krajevnih skupnosti, in Hermina Krt, ki jo je predlagala skupina volilcev, za njo pa stoji vrsta znanih kranjskih podjetnikov. Naj spomnimo, da je Bogataj na prejšnjih županskih volitvah po prvem krogu vodil za več kot 20 odstotnih točk, a ga je Perne v drugem krogu premagal.

Sicer pa je po neuradnih podatkih tudi na tokratnih županskih volitvah zmagala skupina tako imenovanih neodvisnih kandidatov, med strankami pa je največ županov – tako kot vsa leta do zdaj – dobila SLS, sledita SDS in SD. Glede na število glasov za občinske svete v tistih občinah, kjer potekajo volitve po proporcionalnem volilnem sistemu, pa med strankami vodi SDS pred SD in SLS, četrti je DeSUS, peta pa LDS.