Madžarske oblasti so po ponedeljkovem izlitju strupene brozge v tovarni aluminija v Ajki na zahodu države v četrtek na steni zadrževalnika opazile novo 47 centimetrov dolgo razpoko, ki se je razširila za dodatnih sedem centimetrov, je novinarjem blizu vasi Kolontar danes pojasnil državni sekretar na ministrstvu za okolje Zoltan Illes.

Oblasti so zaradi nevarnosti novega razlitja strupene brozge v soboto odredile evakuacijo vasi Kolontar, vodja regionalne službe za preprečevanje nesreč Tibor Dobson pa je dopoldne dejal, da v noči na danes niso opazili novih razpok in da so razmere stabilne.

Večina strokovnjakov kljub temu ocenjuje, da se bo stena zadrževalnika porušila. "Tragedija bi se lahko zgodila v enem dnevu ali tednu," je dejal Illes. Reševalci sicer pripravljajo deset metrov visoko in 600 metrov dolgo zaščitno ogrado, ki naj bi bila gotova do ponedeljka.

Illes pričakuje, da bo gošča blata v primeru drugega izlitja debelejša, razširila pa bi se lahko od 500 do 1000 metrov daleč. Meritve, ki so jih opravili s pomočjo helikopterjev, so pokazale, da je v zadrževalniku po ponedeljkovem izlitju ostalo približno 2,5 milijona kubičnih metrov brozge.

Pri gradnji nasipa sodeluje 1700 ljudi

Reševalci in prostovoljske skupine sicer pospešeno gradijo nasip, s pomočjo katerega bodo poskušali v primeru izlitja preprečiti širjenje strupene snovi v kraj Kolontar. "Prvi del gradnje je končan, zdaj pa je najpomembnejša naloga razširiti in dvigniti nov nasip. Pri gradnji sodeluje 900 policistov in 800 prostovoljcev,“ je za AFP povedal Dobson.

V ponedeljkovem izlitju 700.000 kubičnih metrov strupene brozge je po zadnjih podatkih umrlo sedem ljudi, okoli 150 pa je bilo huje ranjenih. Brozga je poplavila več vasi in povzročila ogromno okoljsko škodo.

Skupine za zaščito okolja opozarjajo na še nekaj kritičnih mest na Madžarskem, ki jim grozijo ekološke katastrofe. Najbolj nevarnih naj bi bilo sedem skladišč, ki so približno sto kilometrov oddaljena od Budimpešte, v njih pa je skupaj 12 milijonov ton strupene brozge, ki jo skladiščijo že od leta 1945. Če bi se nesreča zgodila tam, bi vsa Madžarska ostala brez pitne vode, opozarjajo tamkajšnji ekologi.

VIDEO: Tri vasi na Madžarskem je zalila strupena rdeča gošča; 4 mrtvi in 120 ranjenih