Do 16. ure je v Mestni občini Ljubljana glasovalo 28,15 odstotka, v Mariboru pa 31,21 odstotka volilnih upravičencev. V Celju je prišlo volit 28,19 odstotka, v Kranju pa 30,48 odstotka volivcev.

V Murski Soboti je udeležba do 16. ure 42,26-odstotna, v Novi Gorici 34,23-odstotna, v Novem Mestu pa 40,13-odstotna. Na Ptuju je volilo 37,99 odstotka, v Slovenj Gradcu 44,83 odstotka, v Velenju pa 30,94 odstotka upravičencev. V mestni občini Koper volitve danes ne potekajo.

Najvišjo volilno udeležbo beležijo v občini Sveti Andraž v Slovenskih goricah, kjer je 66,44-odstotna, najnižjo pa v Šentrupertu, 16,26-odstotno.

V prvem krogu prejšnjih lokalnih volitev pred štirimi leti, natančneje 22. oktobra 2006, je bila volilna udeležba do 16. ure 41,85-odstotna.

Volitve na več kot 3000 voliščih

Po državi so se ob 7. uri odprla volišča, na katerih bo 1,7 milijona volilnih upravičencev lahko izbiralo nova vodstva slovenskih občin za prihodnji štiriletni mandat. Več kot 3000 volišč bo odprtih do 19. ure, dotlej pa še vedno velja volini molk.

Po današnjem glasovanju bomo dobili nove občinske svetnike ter župane v tistih občinah, v katerih bo kandidat danes prejel večino veljavnih glasov, torej več kot polovico. V občinah, kjer noben kandidat ne bo dobil večine glasov, pa bo odločal drugi krog, ki bo predvidoma 24. oktobra. V njem se bosta pomerila kandidata, ki bosta danes dobila največ glasov.

Na tokratnih lokalnih volitvah bodo volivke in volivci župane in člane občinskih svetov volili v 208 občinah, saj je ustavno sodišče volitve v Kopru in Trebnjem zadržalo. V preostalih občinah se tokrat za županski položaj poteguje 774 kandidatov, za svetniška mesta pa 26.188 kandidatov.

Ne pozabite osebne izkaznice!

Volivci bodo morali pri glasovanju upoštevati nekaj navodil. Volivci lahko glasujejo samo osebno, vsi, ki bodo želeli glasovati, pa bodo morali z osebnim dokumentom dokazati svojo istovetnost.

Volivec bo ob prihodu na volišče prejel najmanj dve glasovnici - za volitve župana in člane občinskega sveta. Ker pa je v Sloveniji tudi preko 1000 vaških, krajevnih in četrtnih skupnosti, bo večina volivcev dobila še tretjo glasovnico. Na Obali in v Prekmurju se bodo volili še predstavniki narodnih in romske skupnosti, tako da bodo ponekod volivci prejeli celo po pet glasovnic.

Volivke in volivci bodo morali upoštevati navodila za glasovanje, ki bodo napisana na glasovnicah. Pri županskih volitvah lahko volivec obkroži samo eno številko pred imenom in priimkom kandidata. Pri volitvah občinskih svetov, ki imajo največ 12 svetniških mest in se glasuje o posameznih kandidatih (po večinskem sistemu), volivec obkroži največ toliko zaporednih številk pred imeni kandidatov, kolikor članov sveta se voli.

Kadar pa se občinski sveti volijo po proporcionalnem načelu, torej na podlagi list kandidatov, pa lahko volivec obkroži samo eno številko pred imenom liste. V prostor ob imenu liste, ki je namenjen preferenčnim glasovom, pa lahko vpiše samo eno številko, in sicer zaporedno številko kandidata z iste liste, ki mu želi dati preferenčni glas. Imen kandidatov pa na glasovnici ne bo.

Če se volivec pri izpolnjevanju glasovnice zmoti, mu volilni odbor ne sme izročiti nove. Prvotno zmotno odločitev pa lahko popravi, in sicer tako, da prekriža krožec, s katerim je že označil kandidata ali listo.

Po zaprtju volišč bo mogoče neuradne delne prikaze rezultatov županskih volitev, volitev v občinske svete za vsako občino posebej ter deleže največjih političnih strank v občinskih svetih na državni ravni spremljati prek spletnih strani ministrstva za javno upravo in vladne službe za lokalno samoupravo. Izidi županskih volitev bodo predvidoma znani zvečer, izidi volitev v občinske svete pa v ponedeljek.

Do zaprtja volišč še vedno velja volilni molk, ko je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev. Domnevne kršitve molka je mogoče prijaviti dežurni službi inšpektorata za notranje zadeve na telefonsko številko 080 21 13. V soboto so na inšpektoratu za notranje zadeve prejeli 54 prijav domnevnih kršitev volilnega molka.

Do 16. ure skupno 99 prijav domnevnih kršitev volilnega molka

Inšpektorat za notranje zadeve je do 16. ure prejel skupaj 99 prijav domnevnih kršitev volilnega molka. Največ domnevnih kršitev se je nanašalo na razdeljevanje letakov, bilo je 33 tovrstnih prijav, v 32 primerih pa je šlo za plakatiranje, so za STA pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.

Druge prijave so bile povezane še z oglaševanjem na spletu in drugih komunikacijah (13 prijav) in v medijih (sedem prijav). Prijavitelji so zaznali še 14 drugih domnevnih kršitev, je pojasnila Alenka Klepac z notranjega ministrstva.

Največ prijav je prispelo iz Podravske regije, in sicer 23, 20 prijav je inšpektorat prejel iz Osrednjeslovenske regije, 15 iz Gorenjske regije, po osem iz Obalnokraške in Savinjske ter sedem iz Pomurske. Pet prijaviteljev prihaja iz Goriške regije, po štiri iz Notranjskokraške in iz Jugovzhodne Slovenije, po dve iz Spodnjeposavske regije in iz Koroške regije in eno prijavo pa iz Zasavske regije.

Za kršitelje so predvidene globe od 800 do 1200 evrov za organizatorje volilne kampanje, od 150 do 300 evrov za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje, od 120 do 200 evrov pa za posameznika, opozarjajo na ministrstvu.

Inšpektorat za notranje zadeve prijave kršitev volilnega molka zbira še danes do 19. ure, in sicer na telefonski številki 080 21 13.