Policisti prebivalcem svetujejo, da pri pooblaščenih dimnikarskih službah naročijo pregled in čiščenje dimnika, "saj bo le strokovno očiščen dimnik zagotavljal ustrezen vlek in tako preprečeval vdor ali zadrževanje nezaželenih plinov v stanovanjskih objektih".

"Očiščen dimnik preprečuje prekomerno segrevanje ali celo vžig saj. Prav tako je treba pregledati kurilne naprave - peči, gorilce in plinske peči - ter opraviti meritve dimniških izpustov, da se pravočasno odpravijo morebitne napake na instalacijah oz. peči nastavijo na maksimalni izkoristke - z boljšim izgorevanjem pa bomo poskrbeli tudi za večjo varnost," poudarjajo policisti.

Prebivalce še opozarjajo, da je treba plinske peči redno servisirati in jih nastaviti, saj lahko pri nepregledanih in neredno servisiranih pečeh prihaja do izpustov ogljikovega monoksida in drugih plinov v bivalne prostore.

"Kurilnice in prostori okoli peči morajo biti pospravljeni. V bližini peči ne sme biti gorljivih materialov, prostori morajo biti dobro prezračeni - še posebej to velja za plinske peči, vgrajene v bivalne prostore, na primer kopalnice. Takšni prostori nikoli ne smejo biti nepredušno zaprti," poudarjajo policisti in opozarjajo, da je neupoštevanje varnostnih nasvetov v preteklosti že imelo tragične posledice.

Policisti prebivalcem tudi svetujejo, naj si priskrbijo atestiran in pregledan gasilnik, s katerim lahko pogasijo morebitne začetne požare, preden ogenj uide nadzoru in je potrebno posredovanje gasilcev.

"S preventivnimi ukrepi pred začetkom kurilne sezone in ustrezno opremljenostjo, če do požara že pride, lahko tako sami naredite največ za večjo varnost življenja in premoženja," še dodajajo policisti.