Vlada se je v sporazumu o zamrznitvi stavke zavezala, da do prihodnje srede ne bo odpovedala kolektivnih pogodb za javni sektor, v sporazumu pa je tudi zapisano, da bo stavka plačana. Kot je pojasnil vodja stavkovnega odbora Dušan Miščevič, so stavko zamrznili, da bi v mirnem vzdušju poskušali poiskati rešitev. "Če rešitve ne bo, obstaja možnost nadaljevanja stavke," je še povedal.

Pogovori so se včeraj že nadaljevali na ministrstvu za javno upravo. Poleg ostalih stavkovnih zahtev je predmet pogajanj tudi aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač za prihodnji dve leti. Pri pogajanjih bodo zato sodelovali vsi reprezentativni sindikati javnega sektorja, torej tudi konfederacija sindikatov javnega sektorja pod vodstvom Branimirja Štruklja, ki niso stavkali in s katerimi je vlada že junija letos dosegla dogovor o aneksu h kolektivni pogodbi in o ukrepih na področju plač. Vladno stran bo pri pogovorih o teh vprašanjih zastopala ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. O drugih stavkovnih zahtevah pa se bodo sindikati javnega sektorja, ki so stavkali, ločeno še naprej pogajali z generalno sekretarko vlade Heleno Kamnar.

Glavna točka pogajanj še naprej ostaja dinamika odprave plačnih nesorazmerij, ki vseskozi razdvaja obe strani. Vlada namreč na vsak način želi zamakniti tretji del odprave plačnih nesorazmerij, čemur pa del sindikatov neomajno nasprotuje, saj so prepričani da so s 1. oktobrom do izplačila tretjega dela odprave že upravičeni. Po zadnjem predlogu vlade bi tretji del odprave plačnih nesorazmerij sledil po letu, ko bi gospodarska rast presegla 2,5 odstotka BDP. Glavna vladna pogajalka Helena Kamnar je povedala, da sindikatom več od tega ne morejo ponuditi. "Možni so različni dogovori, vsekakor pa ne takšni, ki bi pomenili dodatna finančna sredstva," je še pojasnila.

Medtem pa Policijski sindikat Slovenije, ki ni vključen v pogajalsko skupino Janeza Posedija, stavko nadaljuje, saj jih vlada ves čas stavke sploh ni povabila na pogovor in ni prisluhnila njihovim zahtevam. Predsednik Policijskega sindikata Branko Prah je pojasnil, da bodo, dokler vlada ne bo prisluhnila njihovim zahtevam, stavko nadaljevali na enak način, kot so jo izvajali doslej, to pa pomeni, da še naprej ne bodo izrekali kazni, na mejnih prehodih pa bodo kontrolo izvajali dosledno po šengenskih predpisih.